Kultura i obyczaje panujące w Kenii

Kenia jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem etnicznym, a większość żyjących w tym kraju plemion posiada własną tradycję i kulturę. Pewne zasady obowiązują jednak w całym kraju, warto się zatem do nich dostosować.

Ludność Kenii

Na terenie Kenii żyją aż 42 plemiona, należące do kilku grup etnicznych. Najliczniejszą są ludy Bantu, reprezentowane m.in. przez dominujące w polityce plemię Kikuju. Ważną grupą etniczną w Kenii są też ludy nilockie, do których zaliczają się m.in. żyjący na pograniczu z Tanzanią Masajowie. W kraju tym obecne są też ludy semito – chamickie (reprezentowane m.in. przez plemiona Somalów oraz Galla), hindusi oraz Europejczycy (głównie przybysze z Wielkiej Brytanii). Językiem urzędowym w tym kraju jest angielski, obok niego ważną rolę odgrywa język suahili (język z rodziny bantu, spotykany głowie w środkowej i wschodniej części Afryki).

Życie rodzinne

Dla mieszkańców Kenii przynależność do plemienia i rodziny są kwestiami bardzo ważnymi. Zaskoczeniem dla gości z Europy może być poligamia, dość powszechna w regionach wiejskich i (co najważniejsze) zgodna z prawem zwyczajowym.
 

Filozofia pole-pole

Kenijczycy cenią sobie spokój, a brak pośpiechu jest w tym kraju powszechnym zjawiskiem. Życie zgodnie z filozofią pole-pole (powoli) skutkuje m.in. tym, że osoby pragnące załatwić ważną sprawę z miejscową ludnością muszą uzbroić się w cierpliwość. To, co w Europie załatwiane jest od ręki, w Kenii może zająć kilka godzin. Nie powinno dziwić też spóźnianie się oraz brak przeprosin ze strony spóźnionej osoby.

Wpływy kultury arabskiej

Choć chrześcijanie stanowią większość w Kenii, w wielu miejscach wyraźne są silne wpływy kultury arabskiej (m.in. tradycja targowania się) oraz islamu. Warto pamiętać o tym w takich miastach dość licznie zamieszkiwanych przez wyznawców tej religii (np. w Mombasie).

Jak się ubrać?

Podczas pobytu w miastach zamieszkiwanych przez wyznawców islamu warto zadbać o skromny strój. Zbyt krótkie spódniczki, krótkie spodenki i bluzki z głębokim dekoltem nie są zalecane szczególnie tym turystom, którzy chcą zwiedzać meczety. Ze względu na panujący w tym kraju klimat warto wyposażyć się w wygodne, lekkie ubrania oraz nakrycia głowy, które zapewnią skuteczną ochronę przed słońcem.

Picie alkoholu

W Kenii nie obowiązuje prohibicja, choć miejscowe władze podejmują działania mające ograniczyć problem alkoholizmu (skutkuje to m.in. zamykaniem barów i sklepów z alkoholem). Warto uszanować te starania i zrezygnować z picia w miejscach publicznych (z wyjątkiem barów lub restauracji, w których serwowane są wina i lokalne piwa).