Kenia – informacje praktyczne

Mombasa, Kenia

Dokumenty potrzebne do wjazdu

Obywatele polscy, aby wjechać do Kenii (od 4 stycznia 2024) muszą posiadać elektroniczną autoryzację wjazdu (eTA) oraz paszport ważny przez minimum 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu i zawierający przynajmniej dwie wolne strony.
eTA należy wyrobić na stronie https://www.etakenya.go.ke/en - Przy wypełnianiu formularza eTA nie można używać polskich znaków – ich użycie może skutkować problemami w uzyskaniu eTA.
Jest to dokument jednorazowy. Dokument eTA obowiązuje każdego, bez względu na wiek (za dzieci poniżej 18 roku życia wniosek wypełnia opiekun prawny lub rodzic).
eTA ważna jest 90 dni od daty wydania, co oznacza, że w ciągu tego czasu muszą Państwo wjechać do Kenii. Dokument eTA należy wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko.

Aby móc ubiegać się o e-wizę należy posiadać ważny paszport, potwierdzoną rezerwację oraz wykupiony bilet. Należy wypełnić wniosek on-line oraz uiścić opłatę w wysokości ok. 32,5 USD (nie podlega zwrotowi).

Czas oczekiwania na eTA: ok trzy-sześć dni roboczych po zaksięgowaniu wpłaty.

Zalecamy rozpoczęcie wyrabiania wiz on-line dużo wcześniej (nawet 3-4 tygodnie przed planowanym wylotem) niż podany powyżej okres z uwagi na różnego rodzaju okresy świąteczne oraz pojawiające się błędy.

Czas

Kenia znajduje się w strefie czasowej EAT (East Africa Time). Różnica czasowa pomiędzy Warszawą i Nairobi wynosi 2 godziny względem czasu zimowego w Polsce (w Kenii nie ma czasu letniego). Gdy w Polsce jest 22:00, w Kenii zaczyna się godzina 23:00 (np. w maju) lub 24:00 (np. w grudniu).

COVID-19

Przy wjeździe do Kenii nie trzeba okazywać ani świadectwa zaszczepienia przeciwko COVID-19, ani dokumentu świadczącego o przebyciu tej choroby. 

Bezpieczeństwo 

Kenijczycy są przyjaźnie nastawieni, a w dużych miejscowościach turystycznych goście z Europy mogą czuć się bezpiecznie. Mimo to warto pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności w miejscach zatłoczonych (w Kenii częstym problemem są drobne kradzieże) oraz na unikanie spacerów po zmroku. Ostrożność zalecana jest przede wszystkim w biedniejszych dzielnicach. 

Należy również unikać demonstracji i większych zgromadzeń publicznych, podczas których może dojść do starć na tle etnicznym. MSZ zaleca jednocześnie, by zrezygnować z wypraw na tereny graniczące z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, odradza też wycieczki na wyspy Lamu. 

Warto w porę zatroszczyć się o zdrowie i przed wyjazdem do Kenii sprawdzić na stronie WHO informacje na temat aktualnych zagrożeń i zaleceń. Szczególnie zalecane jest szczepienie przeciw żółtej febrze i malarii (dość często występującej w zachodniej części kraju). 

Przydatne kontakty

Ambasada RP w Nairobi 

  • adres: 58, Red Hill Road (off Limuru Road), P.O. BOX 352, 00621 Nairobi, Kenia

  • telefon: +254 20 712 00 19; +254 20 712 00 20

  • faks: +254 20 712 01 06

  • e-mail: nairobi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

  • e-mail w sprawach konsularnych: nairobi.amb.wk@msz.gov.pl

Telefony alarmowe

  • 999 - policja, straż pożarna i pogotowie 

  • 112 – numer alarmowy dla dzwoniących z telefonu komórkowego 

Transport

W Kenii dość dobrze działają połączenia autobusowe, dodatkowym wsparciem są też matatu (minibusy). Zły stan techniczny pojazdów oraz duży tłok sprawiają jednak, że turyści zazwyczaj decydują się na korzystanie z innych rozwiązań, np. z wewnętrznych połączeń lotniczych. 

W Kenii dość dobrze działa kolej, a pociągi podmiejskie ułatwiają podróże w rejonie Nairobi. Popularnością cieszy się też Madaraka Express, który od 2017 roku łączy Nairobi z Mombasą. Pociąg ten pokonuje ponad 470 km, a na jego trasie znajduje się kilka ważnych przystanków (m.in. Mariakani i Kibwezi). 

W Kenii można też korzystać z taksówek oraz przewozów na aplikacje, można również skorzystać z wypożyczalni samochodów. Takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością w Nairobi, warto zatem pamiętać o dokonaniu rezerwacji z kilkudniowym wyprzedzeniem. 

Waluta

W Kenii obowiązującą walutą jest szyling kenijski (KES). W obiegu są banknoty o nominałach 1000, 500, 200, 100 i 50 szylingów oraz monety o nominałach 1, 5, 10, 20, 40 szylingów i 5, 10, 50 centów. Wymiana waluty w kenijskich bankach i kantorach nie stanowi problemu, a w wielu miejscach akceptowane są karty płatnicze. 

Prąd/napięcie

Napięcie w sieci w Kenii wynosi 220 V.

Gniazdka

Gniazdka elektryczne w Kenii mają wejście na wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę (typ wtyczki G).

Inne informacje charakterystyczne dla regionu

  • W Kenii nie wolno fotografować ambasad, urzędów oraz innych budynków użyteczności publicznej.

  • Obowiązuje całkowity zakaz wwożenia i używania torebek foliowych (dozwolone są za to torby płócienne lub papierowe). 

  • W Kenii zabronione jest palenie w miejscach publicznych (z wyjątkiem miejsc wyraźnie oznaczonych jako miejsca dla palaczy). 

  • Miłośnicy pamiątek muszą pamiętać o tym, że posiadanie wyrobów z kości słoniowej jest nielegalne (grożą za to poważne kary finansowe). 

  • Używanie dronów w Kenii wymaga uzyskania specjalnych zezwoleń.

  • W Kenii można korzystać z polskiego prawa jazdy (przez 3 miesiące), należy jednak posiadać tłumaczenie tego dokumentu na język angielski.