Kultura i zwyczaje panujące w Bahrajnie
Bahrajn jest krajem tolerancyjnym i otwartym na turystów, niemniej na jego kulturę i obyczaje istotny wpływ mają islam i szariat (islamskie prawo religijne). Jak zachować się w trakcie podróży po tym kraju? Z jakimi utrudnieniami trzeba się liczyć?
Bahrajn – „Bliski Wschód lite”
„Bliski Wschód lite” to określenie, które idealnie pasuje do Bahrajnu. Jest to kraj islamski, mocno związany z kulturą arabską i konserwatywny, a jednocześnie dość tolerancyjny i otwarty na świat. Wyznawcy innych religii mogą czuć się tu bezpiecznie, a konstytucja zapewnia wolność wyznania. W kraju tym muzułmanie to 70% społeczeństwa. Obok nich żyją katolicy, protestanci, prawosławni, buddyści oraz przedstawiciele innych religii. Na kulturę Bahrajnu wielki wpływ ma też spora liczba zamieszkujących ten kraj grup etnicznych. Większość stanowią Arabowie (63%), jednak obok nich spokojnie żyją Persowie, Kurdowie, Filipińczycy, Pakistańczycy i (w niewielkim stopniu) Brytyjczycy.
Ramadan
W krajach islamskich okresem niezwykle ważnym jest Ramadan. To nazwa 9 miesiąca w muzułmańskim kalendarzu, w którym miał powstać Koran. To święty miesiąc, z którym w krajach islamskich wiąże się wiele zasad zachowania i ograniczeń. Podstawa to post. W ciągu dnia nie można jeść i pić. Zasada ta obowiązuje tylko wyznawców islamu, jednak dla przedstawicieli innych religii niesie wiele ograniczeń. Turyści podróżujący w czasie Ramadanu , choć mogą jeść w dzień, nie powinni tego robić w miejscach publicznych. Muszą się też liczyć z zamkniętymi restauracjami i pewnymi utrudnieniami w hotelach (np. z jedzeniem w wydzielonej sali).
Zachowanie w miejscach publicznych
Kolejną ważną sprawą jest umiejętność odpowiedniego zachowania się w miejscach publicznych. Nadmierne okazywanie sobie czułości, zbytnie spoufalanie się z miejscowymi kobietami lub fotografowanie ludzi na ulicy – takie zachowania nie są mile widziane. W Królestwie Bahrajnu ceniona jest kultura osobista, dlatego w czasie rozmowy z innymi nie należy podnosić głosu lub używać słów obraźliwych.
Strój
W Bahrajnie warto zadbać o przyzwoity strój (nie tylko podczas zwiedzania meczetu, ale i w trakcie spaceru po mieście). Większość miejscowych kobiet i mężczyzn nosi tradycyjne stroje (kefije i hijaby), choć miejscowe prawo tego nie nakazuje. Strój ma być jednak przyzwoity, a zasada ta dotyczy również podróżnych. Turystki odwiedzające Bahrajn powinny pamiętać o zakrywaniu dekoltu i ramion. I panowie, i panie, powinni unikać zbyt krótkich spodenek, które mogą wywołać zgorszenie wśród miejscowych.
Alkohol
Choć w Bahrajnie nie obowiązuje prohibicja, a turyści mogą sięgać po procentowe napoje, należy pamiętać o dwóch ważnych sprawach: umiarze oraz o sięganiu po drinki tylko w tych miejscach, w których taka konsumpcja jest dozwolona. Są to wybrane restauracje i hotele, w których zdecydowano się na drobne ustępstwa w związku z rozwojem ruchu turystycznego w królestwie.