Bahrajn – informacje praktyczne

Bahrajn – informacje praktyczne

Dokumenty

Turyści wybierający się do Bahrajnu muszą zdobyć wizę. Może ją otrzymać osoba posiadająca paszport (ważny przez minimum 6 miesięcy) oraz mogąca podać miejsce pobytu w Bahrajnie (np. adres hotelu lub osoby, u której się zatrzyma).

Od obywateli RP wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu. Wizę można uzyskać na dwa sposoby: na lotnisku w Manamie (płatność tylko kartą debetową lub kredytową, koszt ok. 5 BHD)  lub drogą elektroniczną (e-visa) za pośrednictwem strony internetowej http://www.evisa.gov.bh/ (koszt ok. 9 BHD). Standardowa wiza turystyczna dla obywateli RP uprawnia do jednokrotnego wjazdu na terytorium Królestwa Bahrajnu i pobytu o długości do 2 tygodni.

Standardowa wiza turystyczna dla obywateli RP uprawniająca do pobytu powyżej 2 tygodni (15 dni) możliwa jest do uzyskania na lotnisku w Manamie (płatność tylko kartą debetową lub kredytową, koszt ok. 12 BHD) lub drogą elektroniczną (e-visa) za pośrednictwem strony internetowej http://www.evisa.gov.bh/ (koszt ok. 16 BHD).

Czas lokalny

Między Polską a Warszawą różnica czasu wynosi 1 godzinę w czasie letnim (gdy w Bahrajnie jest 13:00, nad Wisłą jest dopiero 12:00). Ponieważ w Bahrajnie nie ma czasu zimowego, różnica czasu zwiększy się do dwóch godzin w okresie od listopada do końca marca.


COVID-19

W Bahrajnie nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, a turystów odwiedzających kraj nie obowiązują szczepienia ochronne. Dotyczy to również COVID-19, z którym niewielkie królestwo poradziło sobie bardzo dobrze (Bahrajn był jednym z pierwszych państw na świecie, w których rozpoczęto szczepienia).

Dziś turyści odwiedzający ten rejon Zatoki Perskiej nie muszą martwić się obostrzeniami. Nie ma tu obowiązku noszenia maseczki, a szczepienia i kwarantanny nie są obowiązkowe. Zniesiono również konieczność wykonywania testów na COVID.


Bezpieczeństwo 

Bahrajn jest krajem bezpiecznym, a pospolite przestępstwa są tu rzadkością (to konsekwencja surowości, z jaką islamskie prawo traktuje złodziei i oszustów). Mimo to warto uważać na swoje rzeczy w rejonach zatłoczonych, chętnie odwiedzanych przez turystów. Ostrożność należy też zachować w miejscach, w których dopuszczane jest spożywanie alkoholu.

Dodatkowo warto przestrzegać miejscowych zasad, a przede wszystkim z szacunkiem podchodzić do miejscowej ludności (np. zrezygnować z fotografowania przechodniów lub nadmiernego spożywania napojów procentowych).


Przydatne kontakty: policja, pogotowie, straż pożarna, adres ambasady

Polska nie posiada ambasady w Bahrajnie, a opiekę nad przebywającymi tu Polakami pełni Ambasada RP w Kuwejcie (w Manamie, stolicy Królestwa Bahrajnu, można załatwić najważniejsze sprawy podczas organizowanych co pewien czas dyżurów konsularnych).

Dane kontaktowe Ambasady RP w Kuwejcie

  • Al-Jabriya, Block 7, Street 3, Villa 20 P.O. Box 5066 Safat, 13051 Kuwait
  • Telefon: +965 253 11 571
  • e-mail: kuwejt.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Najważniejsze numery telefonów alarmowych w Bahrajnie 

  • Policja - 999

  • Pogotowie - 999

  • Straż pożarna – 999

  • Numer alarmowy (dla osób dzwoniących z telefonu komórkowego – 112).


Transport

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Bahrajnie opiera się głównie na autobusach (najważniejsze miasta kraju są dość dobrze skomunikowane, jednak dla turystów pragnących zwiedzać kraj liczba obsługiwanych kierunków może się okazać niewystarczająca). Osoby, które chcą skorzystać z takiego transportu, mogą wykupić bilet GO card, który pozwala na nielimitowane korzystanie z autobusów przez 7 dni.

Taksówki

Alternatywą dla komunikacji miejskiej są taksówki. Korzystanie z nich nie wiąże się ze zbyt wielkimi wydatkami (usługi są wyceniane uczciwie), pozwala za to na szybkie i wygodne poruszanie się po kraju. Dodatkowym ułatwieniem są aplikacje (np. Bahrain Taxi), które ułatwiają znalezienie najkorzystniejszej oferty.

Wynajem auta 

Coraz bardziej popularną metodą poruszania się po Bahrajnie jest wynajem samochodu. Koszt takiej usługi zaczyna się od ok. 120 złotych za dzień, a wypożyczalnie samochodów mają dla turystów wiele ciekawych ofert. Można je znaleźć w popularnych wyszukiwarkach, np. Skyscanner.pl, Bookingautos i Cars Scanner).


Waluta

W Bahrajnie obowiązującą walutą jest dinar Bahrajnu (BHD), będący jedną z najdroższych walut świata (1 BHD to równowartość ok. 10 PLN). W obiegu znajdują się:

  •     pieniądze papierowe – ½ dinara (500 flisów), 1, 5, 10 i 20 dinarów;
  •     monety – 5, 10, 25, 50, 100 i 500 flisów.


Walutę można wymieniać zarówno w bankach, jak i w kantorach. Są one czynne od niedzieli do czwartku (w Bahrajnie dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota). W większych restauracjach i sklepach, a także w większości hoteli, można płacić kartę (m.in. American Express, Diners Club, Visa i MasterCard).


Prąd/napięcie

W Bahrajnie oficjalne napięcie to 230 V, a standardowa częstotliwość to 50 Hz.


Gniazdka

W Bahrajnie normą są gniazdka typu G z trzema bolcami, zatem urządzenia z Wielkiej Brytanii można podłączyć bez problemu. W przypadku urządzeń produkowanych na terenie Europy kontynentalnej oraz Stanów Zjednoczonych, niezbędnym dodatkiem staje się specjalny adapter.


Inne informacje charakterystyczne dla regionu

  • Językiem urzędowym w Bahrajnie jest arabski, choć w miejscowościach turystycznych bez problemu można porozumieć się w języku angielskim.
    Bahrajn jest krajem islamskim, na którego terenie obowiązuje szariat. Choć nie ma tu oficjalnego nakazu zakrywania głowy przez kobiety ani wytycznych dotyczących stroju, warto pamiętać o zakrywaniu nóg i ramion podczas zwiedzania zabytkowych miast czy wiosek. Warto też przestrzegać zasad Ramadanu, podczas którego niemile widziane jest spożywanie posiłków w miejscach publicznych w ciągu dnia.