Algarve
Madera
Wakacje w Portugalii są doskonałą propozycją dla wszystkich miłośników plażowania i aktywnego wypoczynku, a także zabytków i kultury.
Portugalia położona jest na Półwyspie Iberyjskim. Ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego, a od strony lądu graniczy tylko z jednym państwem – Hiszpanią. Do Portugalii należy też kilka wysp, w tym m.in. osławiona Madera czy archipelag Azorów.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać na wakacje do Portugalii, warto wiedzieć, że kraj podzielony jest na 8 regionów turystycznych. Jeden z najpopularniejszych z nich to usytuowany na południu kraju Algarve. obejmujący miasta Faro czy Lagos. Ten region Portugalii słynie ze wspaniałej przyrody, w tym pięknych klifów, jaskiń i grot. To także doskonałe miejsce na odpoczynek na piaszczystej lub klifowej plaży. W okolicznych miastach można podziwiać wiele zachwycających zabytków Portugalii, wśród których znajdują się zarówno ruiny z czasów rzymskich, jak i pozostałości po panowaniu Maurów.
Wakacje w Portugalii można też spędzić w regionie Costa de Lisboa (Wybrzeże Lizbońskie), który obejmuje stolicę kraju. Warto zwiedzić całe miasto, zwracając uwagę na takie atrakcje, jak np. XVII–wieczne centrum, klasztor Hieronimitów, zamek św. Jerzego czy Torre de Belém, czyli średniowieczną wieżę obronną. Słynne na cały świat z doskonałego wina jest z kolei Porto.
1. Piękne i różnorodne krajobrazy. Portugalska przyroda to plaże, ale i klify oraz tereny pełne zachwycającej zieleni.
2. Świetne warunki do sportów wodnych. Miłośnicy surfowania będą mogli wyszaleć się na portugalskim wybrzeżu.
3. Zabytki. Zwłaszcza Lizbona (ale nie tylko) przyciąga osoby, które oprócz wypoczynku planują też poznanie atrakcji kulturalnych.
4. Wyjątkowa kuchnia. Turyści, którzy gustują w owocach morza i rybach, będą zachwyceni tutejszym jedzeniem.
5. Pogoda. W Portugalii nie ma upałów, a zarazem warunki atmosferyczne są przyjemne o każdej porze roku.
Algarve
Madera
Wpływ na Portugalię miało wiele cywilizacji, w tym Celtowie, Rzymianie czy Maurowie, a także ludy zamorskie. Widoczne jest to w architekturze kraju. Fasady dużej części kamienic wyłożone są ceramicznymi płytkami o dekoracyjnych wzorach (tzw. azulejos). Zwyczaj ozdabiania nimi ścian wprowadzili właśnie Maurowie.
Na urlopie w Portugalii można się też zetknąć ze specyficznym stylem architektonicznym. Jest nim styl manueliński, który rozwinął się w czasach późnego gotyku. Wyróżniają go morskie i orientalne ornamenty.
Ważna jest również architektura sakralna. Ciekawostką związaną z Portugalią jest fakt, że wszystkie katedry w kraju poświęcone są Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, co oddaje duże przywiązanie do kultu maryjnego.
Należy też wspomnieć o tradycyjnej muzyce. Fado, bo o nim mowa, to gatunek, który powstał w XIX wieku w biednych dzielnicach kraju. Cechą charakterystyczną jego ludowej odmiany jest duży ładunek emocjonalny muzyki.
Urlop w Portugalii skłania do aktywnego spędzania czasu. Przede wszystkim należy nastawić się na długie spacery, stanowiące element zwiedzania okolicznych atrakcji. Można również wybrać się na rowerową wycieczkę po Portugalii.
Portugalia to również raj dla fanów sportów wodnych. Najpopularniejsze aktywności to surfing, kitesurfing, windsurfing, a także bodyboarding i skimboarding. Pod tym względem polecana jest wizyta w takich miejscowościach jak Peniche, Cascais czy Ericeira. Zawodowcy powinni wybrać się też do Nazaré.
W Portugalii warto kupić przede wszystkim miejscowe wino, a także sery, owoce morza, sardynki, miody czy konfitury. Wśród bardziej klasycznych pamiątek z Portugalii, należy zwrócić uwagę na ceramiczne przedmioty ozdobione ornamentami, np. podstawki, kubki, filiżanki czy talerze. Oprócz tego warto kupić charakterystyczne dla Portugalii wyroby z korka – zarówno biżuterię, jak i portfele, pokrowce czy torebki. Portugalskim symbolem jest też kogut z Barcelos – jego wizerunek znajduje się na wielu pocztówkach i gadżetach.
tak – sim (wymowa: „si”);
nie – não (wymowa: „nau”);
dzień dobry – rano: bom dia (wymowa: „bom dija”); po południu: boa tarde (wymowa: „bo tard” lub „boa tardźi”);
do widzenia – adeus (wymowa: „adeos”);
przepraszam – gdy przeprasza się za coś: desculpe (wymowa: „deszkulpy”); gdy zaczepia się kogoś: com licença (wymowa: „ko lisjensa”);
dziękuję – gdy mówi mężczyzna: obrigado (wymowa: „obrigadu”); gdy mówi kobieta: obrigada (wymowa: „obrigada”).
Lizbona
Porto
Czy chcesz być informowany o naszych najnowszych ofertach specjalnych i korzystnych opcjach podróży? Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz sięOddzwonić
Zapytanie
Skontaktuj się z nami
Zainteresowanie usługą