Cascais
Sintra
Wybrzeże Lizbońskie przyciąga turystów z różnych stron świata. To urokliwe miejsce zachwyca piękną przyrodą i złocistymi plażami.
Podczas wakacji na Wybrzeżu Lizbońskim warto zainteresować się tzw. złotym trójkątem, na który składają się miasta Cascais, Estoril i Sintra. Obszar ten zachwyci zarówno miłośników nocnego życia i zabawy, jak i pasjonatów historii oraz poznawania dawnych kultur. Wybrzeże Lizbońskie jest bowiem pełne ciekawych zabytków, które przybliżają dawne dzieje tych terenów. Przykładowo, w miasteczku Cascais można zobaczyć XVIII-wieczne kościoły Nossa Senhora da Assunção oraz Nossa Senhora dos Navegantes, a także odwiedzić Muzeum Morza i Muzeum Castro Guimarda, w którym znajdują się zbiory obrazów, ceramiki i innych znalezisk jeszcze z czasów prehistorycznych.
Inne ciekawe kurorty Wybrzeża Lizbońskiego to np. Setubal i Sesimbra, które mają piękną architekturę oraz zapierające dech w piersiach plaże.
Przebywając na Wybrzeżu Lizbońskim, warto oczywiście wybrać się do stolicy Portugalii, czyli Lizbony. Miasto to kusi wieloma zabytkami ‒ np. mauretańskim zamkiem św. Jerzego z XII wieku, średniowieczną twierdzą Torre de Belém czy gotyckim klasztorem Hieronimitów.
1. Miejsca do plażowania. Wzdłuż Wybrzeża Lizbońskiego rozciągają się malownicze plaże, jak choćby Praia de Ursa czy Praia de Adraga.
2. Znakomite warunki do sportów wodnych. Entuzjaści windsurfingu i innych aktywności na wodzie będą mieli tutaj ogromne pole do popisu.
3. Atrakcje kulturalne. Nie brakuje również muzeów, a bliskość Lizbony to wabik dla miłośników zwiedzania.
4. Portugalska kuchnia. Dla fanów owoców morza okolice stolicy Portugalii to znakomite miejsce. Można tu skosztować np. małży czy ośmiornic.
Cascais
Sintra
Wybrzeże Lizbońskie w Portugalii, podobnie jak pozostałe części kraju, nosi w sobie ślady dawnych cywilizacji, które niegdyś panowały na tych terenach. Widoczne są wpływy kultury Rzymian czy Maurów, a spacerując po okolicznych miasteczkach, wciąż można dostrzec elementy przypominające dawne czasy.
Turyści spędzający wakacje na Wybrzeżu Lizbońskim powinni zainteresować się lokalnymi świętami o nazwie festas, dzięki którym można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat miejscowych tradycji i zwyczajów.
W okolicach Riwiery Lizbońskiej można wziąć udział w różnorodnych imprezach i festiwalach muzycznych (np. z muzyką fado), a także w ulicznych jarmarkach. Tradycyjnym wydarzeniem jest tzw. tourada, czyli odpowiednik hiszpańskiej corridy. W Portugalii jednak torreador podczas pokazu nie zabija byka, a jedynie unieruchamia go na jakiś czas.
Wczasy na Wybrzeżu Lizbońskim warto zakończyć zakupem kilku pamiątek. Mogą to być lokalne produkty spożywcze, takie jak miejscowe słodkości czy przepyszne wino. Dobrym pomysłem będzie też zakupienie produktów wykonanych z drzewa korkowego. Można zdecydować się również na bardziej klasyczne pamiątki, takie jak pocztówki czy magnesy na lodówkę.
Wizyta na Wybrzeżu Lizbońskim nie może się obyć bez spróbowania miejscowych specjałów. Wśród przysmaków na uwagę zasługuje np. solony i suszony dorsz (bacalhau), gulasz rybny (caldeirada de peixe) czy lokalne szynki, np. presunto i fiambre. Obowiązkowym punktem pobytu na tych terenach jest też skosztowanie portugalskiego wina. Miłośnicy słodyczy powinni zwrócić uwagę na desery, np. ryżowy pudding (arroz doce) czy budyniowe babeczki (pastéis de nata).
Wybrzeże Lizbońskie charakteryzuje klimat śródziemnomorski. Lata są tam bardzo gorące – najcieplejszy jest sierpień z temperaturą przekraczającą 30℃. Na dobrą pogodę można liczyć jednak od maja aż do października. Późną jesienią i zimą jest o wiele chłodniej – średnie temperatury w ciągu dnia oscylują wówczas między 14 a 16℃.
Aktywne osoby rozważające wyjazd do Portugalii powinny brać pod uwagę nie tylko Maderę. Z wizyty na Wybrzeżu Lizbońskim z pewnością będą zadowoleni fani sportów wodnych. Wysokie fale Oceanu Atlantyckiego i mocny wiatr stanowią idealne warunki do uprawiania windsurfingu czy kitesurfingu. Świetnym miejscem będzie zwłaszcza Ericeira. Możliwe jest tu również żeglowanie. Z kolei zwolennicy nieco spokojniejszych rozrywek mogą np. pograć w golfa.
tak – sim (wymowa: „si”);
nie – não (wymowa: „nau”);
dzień dobry – rano: bom dia (wymowa: „bom dija”); po południu: boa tarde (wymowa: „bo tard” lub „boa tardźi”);
do widzenia – adeus (wymowa: „adeos”);
przepraszam – gdy przeprasza się za coś: desculpe (wymowa: „deszkulpy”); gdy zaczepia się kogoś: com licença (wymowa: „ko lisjensa”);
dziękuję – gdy mówi mężczyzna: obrigado (wymowa: „obrigadu”); gdy mówi kobieta: obrigada (wymowa: „obrigada”).
Ericeira
Estoril
Czy chcesz być informowany o naszych najnowszych ofertach specjalnych i korzystnych opcjach podróży? Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz sięOddzwonić
Zapytanie
Skontaktuj się z nami
Zainteresowanie usługą