Dokumenty potrzebne do wjazdu
Aby podróżować po Kubie, należy posiadać:
-
paszport ważny przez minimum trzy miesiące,
-
kartę turysty, wydawaną wyłącznie w celach turystycznych (wydawaną tylko do końca grudnia 2024 roku) lub wizę, którą wydaje konsulat kubański w Warszawie (od 10 lipca 2024 roku o wizę turystyczną w formie elektronicznej można złożyć na stronie: https://evisacuba.cu/en/inico). Od 2025 roku na Kubie będą honorowane jedynie e-wizy,
-
bilet pozwalający na wylot z Kuby,
-
polisę ubezpieczeniową od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia,
-
równowartość 100 USD w innej walucie wymienialnej na każdy dzień planowanego pobytu (dotyczy to tyko turystów indywidualnych).
Dodatkowo na 72 godziny przed planowanym przylotem na Kubę należy wypełnić elektroniczny formularz rejestracyjny na stronie kubańskiego Ministerstwa Transportu (https://dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio).
Czas
Kuba leży w strefie czasowej GMT-5, zatem po przylocie na wyspę należy cofnąć zegarek o 6 godzin.
Czas przelotu z Polski
Czas lotu z Polski na Kubę wynosi kilkanaście godzin.
Język
Oficjalnym językiem urzędowym na Kubie jest hiszpański, choć w wielu regionach turystycznych (a zwłaszcza w hotelach i restauracjach) można porozumieć się w języku angielskim.
COVID-19
Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.
Bezpieczeństwo
Kuba jest krajem bezpiecznym, a w centrach dużych miast oraz w pobliżu lokali rozrywkowych, często pojawiają się policyjne patrole. Mimo to należy uważać na złodziei (szczególnie w miejscach zatłoczonych) oraz na naciągaczy.
Przydatne kontakty
- Numery alarmowe:
- Policja - 106
- Pogotowie ratunkowe - 104
- Straż pożarna - 105
Ambasada RP w Hawanie
-
adres: Calle G No. 452 esquina 19, Vedado, 10 400 La Habana
-
telefon: +53 7 833 2406, +53 7 833 2440
-
elektroniczna skrzynka podawcza e-PUAP: AMB-Hawana
Transport
Choć na Kubie działa kolej, liczba połączeń na wyspie jest bardzo ograniczona. Najpopularniejszym środkiem transportu na Kubie są państwowe autobusy Viazul, kursujące między głównymi miastami na wyspie (np. między Hawaną a Trynidadem i Santiago de Cuba). Alternatywą dla nich są taksówki współdzielone (taxi colectivo).
Na Kubie działają też państwowe wypożyczalnie samochodów, jednak korzystanie z takiego rozwiązania wiąże się z większymi wydatkami (ok. 50 dolarów za dzień). Najważniejszymi wypożyczalniami samochodów na Kubie są: Havanautos, Cubacar, Rex i Via Rent A Car.
Waluta
Obowiązującą walutą na Kubie jest peso kubańskie (CUP). Wartość 1 peso to 0,17 złotych.
Prąd/napięcie, gniazdka
Standardem na Kubie są gniazdka z napięciem 110 V (gniazdka elektryczne typu A oraz typu B), warto zatem w porę wyposażyć się w stosowną przejściówkę.
UWAGA: na Kubie mogą zdarzać się chwilowe przerwy w dostawach prądu, co jest częścią lokalnego uroku życia na wyspie. Warto zabrać ze sobą małą latarkę i powerbank, żeby zawsze być na to przygotowanym. W większych kurortach sytuacja rzadko bywa uciążliwa, bo hotele i restauracje często mają własne generatory.
Inne informacje charakterystyczne dla regionu
-
Na Kubę nie wolno wwozić dronów, GPS-ów, e-papierosów, a ze względu na przepisy fitosanitarne również owoców, warzyw, sadzonek, nasion, pasz i karm dla zwierząt.
-
Dostęp do internetu w wielu miejscach na Kubie jest ograniczony. Dostęp do sieci zapewnia karta internetowa (tarjeta de internet), którą można wykupić na określoną ilość godzin. Aby korzystać ze stałego dostępu do internetu, trzeba wykupić kubańską kartę SIM (można to zrobić na lotnisku lub w kiosku ETECSA.
-
Ponieważ na Kubie apteki są słabo zaopatrzone, warto zabrać ze sobą apteczkę turystyczną z podstawowym wyposażeniem.
-
Z Kuby można wywieźć 1 l mocnego alkoholu na osobę oraz 50 cygar (bez żadnego dokumentu zakupu).
-
W kubańskich barach i restauracjach powszechne jest dawnie napiwków (przy czym najlepszym dla obsługi rozwiązaniem są napiwki w lokalnej walucie).