Kolonialny dom w Hawanie
Hawański Park Centralny
Kuba zachwyca kolonialnymi domami, nadmorskimi kurortami oraz rezerwatami, dzięki którym wyspa stała się atrakcyjna dla turystów-przyrodników. Co zobaczyć w pierwszej kolejności?
Hawana jest stolicą Kuby oraz miastem, od którego większość turystów zaczyna zwiedzanie wyspy. To właśnie w Hawanie znajduje się najciekawsze skupisko kolonialnych domów na Kubie, to w Hawanie można wczuć się w klimat wyspy.
Stara Hawana zachwyca ponadto barokową katedrą i Museo de Arte Colonial, fortem strzegącym niegdyś mieszkańców miasta przed piratami oraz pełnym zieleni Hawańskim Parkiem Centralnym. Wśród miejsc, które warto zwiedzić w Hawanie, znajdują się również Muzeum Ernesta Hemingwaya (autora opowiadania „Stary człowiek i morze”, które powstało właśnie na Kubie) oraz wytwórnia cygar będących jednym z symboli wyspy.
Kolonialny dom w Hawanie
Hawański Park Centralny
Co zobaczyć w mieście założonym w 1514 roku przez Diego Valequeza? Przede wszystkim domy wzniesione w połowie XVIII wieku w stylu typowym dla miasteczek hiszpańskich. Miasto urzeka też gęstą siecią brukowanych uliczek oraz wieżą widokową, z której można podziwiać panoramę starego miasta.
Miłośników tradycyjnego rzemiosła oczaruje warsztat ceramiczny u Chichi’ego, a historyków – muzealne zbiory zgromadzone w murach dawnego klasztoru franciszkańskiego. W Trinidadzie warto zwiedzić również pałac hrabiego Bruneta, w którym mieści się Muzeum Romantyzmu, oraz La Casa Azul (Niebieski Dom), dziś wykorzystywany jako Muzeum Architektury.
Trinidad
Domy w Trinidadzie
Z jednej strony zatoka, z drugiej góry – takie położenie sprawia, że Santiago de Cuba jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na wyspie. Drugie pod względem wielkości miasto Kuby przyciąga bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych oraz zabytkami pozwalającymi lepiej poznać dzieje wyspy.
Wśród miejsc, które warto zwiedzić w tym mieście, znajduje się Dom Diego Velázqueza z 1515 roku. To najstarszy dom na Kubie, służący obecnie jako Muzeum Historii Kubańskiej. Na uwagę zasługuje również majestatyczna katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w której znajduje się przywieziony przez Krzysztofa Kolumba Święty Krzyż Parra, oraz XVII-wieczny zamek San Pedro de la Roca, wpisany w 1997 roku na listę UNESCO. W Santiago de Cuba warto też odwiedzić Parque Cespedes (główny plac miasta), Plac Rewolucji oraz cmentarz, na którym został pochowany Fidel Castro.
Santiago de Cuba
Katedra w Santiago de Cuba
Jeszcze nie tak dawno Varadero było niewielką wioską, z której wysyłano do Europy statki z solą wydobytą z pobliskiej kopalni. Dziś jest najsłynniejszym kurortem na Kubie, mogącym pochwalić się wspaniałą plażą, modnymi hotelami i doskonale rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.
W tej miejscowości można spędzać czas na aktywnym wypoczynku (głównie na nurkowaniu i grze w golfa) lub świetnej zabawie przy kubańskiej muzyce. Varadero może jednocześnie sporo zaoferować miłośnikom przyrody, na których czeka tu rezerwat Ecologica Varahicacos z jaskiniami ozdobionymi prekolumbijskimi malowidłami. Ciekawym doświadczeniem jest też wizyta w Muzeum Miejskim, w którym sporo uwagi poświęcono lokalnej florze i faunie.
Varadero, Kuba
Plaża w Varadero
Wśród ostoi przyrody, które warto zwiedzić na Kubie, wyróżnia się Dolina Vinales. Ten park narodowy uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie, a jego wyjątkowość potwierdza wpis na listę UNESCO.
Symbolem doliny stały się wapienne ostańce Mogotes, zadziwiające rozmiarami i niezwykłymi kształtami, oraz jaskinie. Wrażenie robią El Palenque de los Cimarrones – grota, która służyła jako schronienie dla zbiegłych z plantacji niewolników, oraz Grota Indian, w której w XVI wieku rdzenna ludność ukrywała się przed hiszpańskimi kolonizatorami. Oprócz nich na terenie parku narodowego znajduje się kameralne miasteczko Vinales oraz Mural de la Prehistoria, namalowany w 1961 roku z woli samego Fidela Castro.
Co zobaczyć na Kubie, by lepiej poznać historię XX wieku? Zatokę Świń, znaną głównie z inwazji przeprowadzonej przez kubańskich emigrantów i amerykańskich najemników w dniach 17–19 kwietnia 1961 roku. Nieudana próba obalenia rządu Castro sprawiła, że na kubańską zatokę przez lata spoglądano przez pryzmat Zimnej Wojny. Warto jednak zaznaczyć, że Zatoka Świń to nie tylko burzliwe dzieje, ale i wspaniała przyroda, piękne plaże i doskonałe warunki do nurkowania.
Dolina Vinales
Zatoka Świń
Perła Południa, Kubański Paryż – takimi określeniami posługuje się większość przewodników po Cienfuegos. Bez wątpienia jest to jedno z ciekawszych miejsc, które można zwiedzić na Kubie. Oryginalny charakter miasto zawdzięcza Francuzom, którzy przybyli tu z Haiti po rewolucji w 1791 roku. Jednych przyciąga francuski klimat, innych – muzyczne tradycje (stąd pochodził słynny Benny More, którego pomnik jest jedną z wizytówek miasta).
Co warto zobaczyć w Cienfuegos? Prado – główny deptak miasta, będący jednocześnie najdłuższą ulicą na Kubie, i reprezentacyjne kamienice w jego rejonie. Ponadto w mieście znajdują się: Palacio de Gobierno (Pałac Rządowy), Łuk Triumfalny, który upamiętnia powstanie Republiki Kuby oraz Teatr Tomasa Terry’ego. Na gości odwiedzających Cienfuegos czeka też widokowy deptak oraz Laguna Guanaroca, będąca jedną z ważniejszych atrakcji przyrodniczych w południowej części wyspy.
Valle de los Ingenios (Dolina Cukrowni) leży w okolicy Trinidadu i, podobnie jak to miasto, została w 1988 roku wpisana na listę UNESCO. Co można zobaczyć w tej części Kuby? Dawne plantacje trzciny cukrowej, których powstanie zainicjował Diego Velazquez. To on w 1511 roku przywiózł w rejon Trinidadu pierwsze sadzonki, co zapoczątkowało nowy rozdział w dziejach Kuby. Rozdział dość ponury, bo dynamiczny rozwój plantacji szedł w parze z rozwojem niewolnictwa. Rezydencja Manaca Iznaga i wieża, w której właściciel plantacji mógł nadzorować pracę niewolników to najważniejsze obiekty w Dolinie Cukrowni, które przypominają o jej przeszłości.
Cienfuegos
Valle de los Ingenios
W dziejach Kuby istotną rolę odegrał Che Guevara, o którym przypominają liczne pomniki i murale. Co warto zwiedzić, by lepiej poznać tę postać i zdobyć więcej wiadomości na temat kubańskiej rewolucji? Miasteczko Santa Clara, w którym w 1958 roku rewolucjoniści zadali ostateczny cios wojskom Batisty. Do dziś można tu zobaczyć Plac Rewolucji z wymownym pomnikiem oraz monumentalne Mauzoleum Che Guevary. Sąsiaduje z nim muzeum, w którym skupiono się na przebiegu rewolucji na Kubie oraz na postaci jej najbardziej charyzmatycznego przywódcy.
Co zobaczyć na Kubie, by nacieszyć się przyrodniczym bogactwem tej wyspy? Półwysep Zapata! Dominują tu tereny podmokłe, co oznacza obecność wielu rzadkich gatunków ptaków. Ten rezerwat biosfery UNESCO jest największym obszarem namorzynowo-bagiennym na Karaibach, a najlepszym sposobem na zwiedzanie jego terenu są wycieczki łodziami. Dzięki temu można dotrzeć do Criadero de Cocodrilos (miejsca, w którym hodowane są krokodyle amerykańskie i krokodyle kubańskie) oraz do Boca de Guama — zrekonstruowanej wioski Tainów, którą otacza malownicza Laguna del Tosoro (Laguna Skarbów).
Chcesz zobaczyć inne skarby UNESCO? Sprawdź nasze TOP 10 obiektów UNESCO na świecie!
Półwysep Zapata
Santa Clara
Pomnik Che Guevary w Santa Clara