14 najciekawszych atrakcji Hawany

Hawana jest największym miastem Kuby, które – dzięki historycznej zabudowie oraz położeniu nad Zatoką Meksykańską – należy do bardzo popularnych ośrodków turystycznych. Co warto zobaczyć w Hawanie?

1. Habana Vieja

Habana Vieja, czyli Stara Hawana, jest jednym z głównych punktów w programie wycieczki po kubańskiej stolicy. Na czym polega jej fenomen? Na historycznej zabudowie, którą godnie reprezentują kolonialne rezydencje utrzymane w stylu barokowym i neoklasycystycznym.

Stare Miasto to również zabytkowa bazylika św. Franciszka z Asyżu, Plaza Vieja (Stary Plac) z XVI wieku oraz Katedra Najświętszej Marii Panny Niepokalanego Poczęcia, przyciągająca uwagę barokową fasadą. Ze względu na historyczną wartość budowli oraz ich nagromadzenie Stara Hawana została wpisana na listę UNESCO i otoczona należytą ochroną konserwatorską.

2. Forty

Przy wejściu do Zatoki Meksykańskiej w Hawanie zachowało się sporo pamiątek z XVI wieku. To potężne forty, wśród których znajduje się słynny Castillo de los Tres Santos Reyes del Morro – majestatyczny zamek obronny, dziś służący jako punkt widokowy. Na terenie obiektu czekają liczne atrakcje, m.in. muzeum skupione na losach piratów. Warto zwiedzić również pobliski fort La Cabana z XVIII wieku, na którego terenie znajdują się obecnie dwa muzea (w tym Muzeum Che Guevary).

3. Museo Ernest Hemingway

Co warto zwiedzić w Hawanie? Museo Ernest Hemingway, czyli jedną z turystycznych wizytówek miasta. Muzeum urządzono w domu, w którym pisarz mieszkał i tworzył podczas swych pobytów na Kubie. A ponieważ Hemingway w Hawanie spędził prawie 20 lat, pamiątek związanych z jego osobą jest sporo. Park wokół domu, należący do pisarza jacht El Pilar oraz wnętrza z kompletnym wyposażeniem – oto najważniejsze powody, dla których warto zobaczyć tę posiadłość.

Na miłośników twórczości Hemingwaya czeka również niewielkie muzeum, urządzone w pokoju 511 w hotelu Ambos Mundos (w którym pisarz mieszkał przez pewien czas). 

4. Bar El Floridita

Kto postanowi zwiedzać Hawanę śladami Hemingwaya, ten z pewnością trafi do El Floridita – kultowego baru, w którym autor powieści „Komu bije dzwon” chętnie przesiadywał nad swym ulubionym daiquri.  El Floridita polubili i inni przedstawiciele świata kultury, m.in.: francuski filozof Jean Paul Sartre, amerykański dramaturg Tennessee Williams oraz amerykańska aktorka Ava Gardner.

Castillo de los Tres Santos Reyes del Morro

Castillo de los Tres Santos Reyes del Morro

Habana Vieja

Habana Vieja

5. Museo del Ron Havana Club

Wśród placówek muzealnych, które warto zobaczyć w Hawanie, znajduje się również Museo del Ron Havana Club. Głównym bohaterem tutejszej wystawy jest rum marki Havana Club, cieszącej się międzynarodową sławą. W muzeum można poznać historię kubańskiego rumu, odkryć tajniki jego produkcji, a następnie wziąć udział w degustacji kultowego trunku. Można też odpocząć w barze urządzonym w historycznym stylu i cieszyć się jego klimatem. W muzeum można też kupić Maximo Extra Añejo (najdroższy alkohol na Kubie), uznawany za najlepszy rum na świecie.

6. Museo Napoleónico

Museo Napoleónico w Hawanie może się pochwalić największą na świecie kolekcją pamiątek po francuskim cesarzu. Kto zajrzy do tego muzeum, ten zobaczy blisko 700 eksponatów związanych z Bonaparte. Skąd takie przedmioty wzięły się na wyspie? To zasługa Orestesa Ferrera – włoskiego emigranta i przemysłowca, który w budynku wzorowanym na florenckim pałacu gromadził pamiątki po Napoleonie. Od 1961 roku dom Ferrera służy jako muzeum – jedno z najpopularniejszych na wyspie.  

7. Museo de Arte Colonial

Museo de Arte Colonial (Muzeum Sztuki Kolonialnej) w Hawanie warto zwiedzić z dwóch powodów. Pierwszym jest bogata kolekcja dzieł sztuki kolonialnej, obejmująca m.in. wiekowe meble, okazałe witraże i wyroby z porcelany. Drugim powodem jest muzealna siedziba, czyli pochodzący z początku XVIII wieku Palacio de los Condes de Bayona.

8. Kapitol

Hawański Kapitol jest łudząco podobny do najsłynniejszego budynku Waszyngtonu, co nie powinno dziwić. Gmach powstał w 1929 roku jako siedziba Kongresu Kuby, a w trakcie jego budowy wzorowano się na rozwiązaniach znanych z Waszyngtonu. Po rewolucji zaczęto go traktować jak niechcianą pamiątkę, kojarzoną z amerykańskim imperializmem. Na szczęście zabytek nie został zniszczony. Służy Kubańczykom do dziś, tym razem jako jako siedziba Akademii Nauk oraz Ministerstwa Nauki, Technologii i Środowiska.

9. Teatr Wielki

Gmach Teatru Wielkiego powstał w latach 1914-1915. To jedno z ciekawszych dzieł architekta Paula Belau, który nawiązał tu do stylu barokowego. Teatr świetnie wpisuje się w kolonialną zabudowę Hawany, a miłośników architektury zachwyca i pięknymi elewacjami, i rozmiarami (to jeden z największych teatrów na świecie).

Kapitol, Hawana

Kapitol, Hawana

Teatr Wielki, Hawana

Teatr Wielki, Hawana

10. Malecon

Promenada Malecon ma 7 km długości i ogromne znaczenie komunikacyjne. Z promenady można podziwiać Morze Karaibskie, średniowieczny  fort Torreon de la Chorrera oraz panoramę dzielnic: Vedado, Miramar i Centro Habana. Bardziej wytrwali spacerowicze mogą dojść do końca promenady, czyli do miejsca, w którym rzeka Rio Almendares wpada do Zatoki Meksykańskiej.

11. Park Centralny

W Hawanie nie brak parków, które służą Kubańczykom jako miejsca wypoczynku. Tym najsłynniejszym jest Park Centralny, w pobliżu którego przebiega deptak Prado. Park jest popularnym miejscem spotkań towarzyskich oraz punktem, od którego miejscowi przewodnicy zwykle zaczynają oprowadzać turystów po mieście. W samym parku, oprócz pięknych drzew i klimatycznych alejek, znajduje się pomnik José Martí – kubańskiego bohatera narodowego i pisarza, zabitego w 1895 roku podczas walk o niepodległość Kuby.

Malecon, Hawana

Malecon, Hawana

Hawana, Park Centralny

Hawana, Park Centralny

12. Necropolis Cristobal Colon

Necropolis Cristobal Colon (Cmentarz Kolumba) to jedna z mniej typowych atrakcji, które warto zobaczyć w Hawanie. Dlaczego? Bo to największa nekropolia Ameryki Łacińskiej, zajmująca powierzchnię ponad 55 ha. Cmentarz powstał w połowie XIX wieku i do dziś służy mieszkańcom Hawany. Można tu zobaczyć ok. 2 milionów białych nagrobków, a wśród pochowanych tu osób znajdują się generał Máximo Gomez i pisarz Alejo Carpentier.

13. Plaża Santa Maria

Plaża Santa Maria, leżąca w odległości 20 km od Hawany, jest jedną z piękniejszych plaż na Kubie. Malownicza sceneria i idealne warunki do nurkowania sprawiają, że na plażę chętnie zaglądają goście z całego świata. Z Hawany można tu dotrzeć taksówką lub miejskim autobusem, a nagrodą za podróż są liczne udogodnienia i piękne widoki. Złocisty piasek, turkusowa woda i palmy – taka sceneria robi wrażenie.

14. Cojimar

W rejonie Hawany warto zwiedzić rybacką wioskę Cojimar, której mieszkańcy stali się dla Hemingwaya źródłem inspiracji. To właśnie tu pisarz wymyślił opowiadanie „Stary człowiek i morze”, zatem niewielka wioska ma wielkie znaczenie dla miłośników literatury. A ponieważ Cojimar leży w odległości zaledwie 10 km od centrum Hawany, zatem dotarcie na jej teren nikomu nie powinno sprawić problemu.

Plaża Santa Maria, Hawana

Plaża Santa Maria, Hawana

Cojimar, Hawana

Cojimar, Hawana