Węgry - warto zobaczyć
Budapeszt
Stolica Węgier położona jest w północnej części kraju, na obu brzegach Dunaju, na skraju Wielkiej Niziny Węgierskiej. Budapeszt należy do najpiękniejszych miast świata i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powstał z dwóch oddzielnych miast: Budy i Pesztu, połączonych w 1873 roku. Miejsce to było zasiedlone przez Celtów a następnie przez Rzymian, którzy stworzyli tu miasto Aquincum, z twierdzą, amfiteatrem i wodociągami. Węgrzy przejęli te tereny w X wieku. Od 1242 r. Buda była stolicą Węgier, od 1350 r. stałą rezydencją królów węgierskich, natomiast Peszt był ośrodkiem rzemieślniczym i handlowym. Miasta przeżyły rozkwit w XIV i XV wieku za czasów panowania Zygmunta Luksemburskiego i Macieja Korwina. Od 1541 roku tereny te zostały opanowane przez Turków, którzy zmienili kościoły na meczety i zbudowali łaźnie. W 1686 roku miasta znalazły się w rękach Habsburgów i zaczęły powstawać liczne barokowe budowle. Po scaleniu połączeniu Budy i Pesztu i utworzeniu Budapesztu (1873 r.), centrum przeniosło się z królewskiej Budy do Pesztu i rozpoczął się okres szybkiego rozkwitu miasta. Budapeszt był stolicą Królestwa Węgier w ramach Cesarstwa Austro-Węgierskiego a od I wojny światowej jest stolicą niepodległych Węgier.
Atrakcją Budapesztu są liczne tereny wypoczynkowe - najbardziej uczęszczane to Wyspa Małgorzaty na Dunaju, gdzie znajduje się zespołów krytych i otwartych basenów, alpinarium, ruiny trzech klasztorów, przepiękne parki, amfiteatr, knajpki, sadzawki tropikalne i ogród japoński oraz Park Városliget.
Region Winny Tokaj
Jest to region położony na północy Węgier, na terenie gór Zempleńskich, w którym wytwarza się od ponad tysiąca lat słynne węgierskie wino. Patronatem UNESCO objętych jest 27 miejscowości na tym obszarze. Znajdują się tutaj zabytkowe kopalnie i średniowieczne zamczyska, lecz przede wszystkim przyciąga licznych turystów znana na całym świecie nazwa Tokaj, określająca oprócz nazwy wina także miejscowość. Miasteczko Tokaj położone jest u stóp Łysej Góry. W jego centrum znajduje się dwór Rakoczych-Desewffych i zabytkowe piwnice Rakoczego, gdzie oprócz degustacji można zrobić zakupy. Warto zobaczyć także fontannę Bachusa oraz przejść się uliczkami, pełnymi barokowych domów. W regionie znajdują się liczne miejscowości, produkujące wino, wokół których zorganizowano szlaki piesze prowadzące do piwniczek z winami, muzeów, ruin zamków i zabytków architektury sakralnej.
Eger
Jest to miasto położone w północnych Węgrzech, ze wspaniałym średniowiecznym zamkiem. Słynie z bohaterskiej walki z Turkami w 1552 roku. W czasie obrony dowódca kapitan Istvan Dobo dawał do picia mieszczanom wino Egri Bikaver (Bycza Krew), które teraz jest najbardziej rozpoznawalnym produktem tych okolic. Na terenie zamku znajduje się m.in. pałac biskupi, punkty widokowe, lochy, galeria, muzeum, kolekcja figur woskowych i zabudowania fortyfikacyjne. Wśród zabytków miasta wyróżnia się także 40- metrowy minaret z XVII w., najwyższy na Węgrzech i jednocześnie stanowiący najdalej na północ położony zabytek kultury osmańskiej. Warto zobaczyć także barokową zabudowę miasta oraz takie zabytki jak drugą największą na Węgrzech neoklasycystyczną bazylikę oraz barokowy kościół Minorytów. Miasto słynie także ze szlaku winnego, zwanego Doliną Pięknej Pani z piwniczek wydrążonymi w wulkanicznym tufie, w których ustawiono długie ławy, a wino nabiera się cynową miarką.
Park Narodowy Hortobagy
Jest to część pierwotnego stepu - „puszty”, obecnie największa łąka w Europie, znajdująca się między Debreczynem a Jeziorem Cisa. Park zajmuje 800 km2 i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i daje możliwość obserwacji licznych chronionych gatunków ptaków oraz rogatego szarego bydła. W upalne dni na terenach dawnej „puszty” można zaobserwować zjawisko fatamorgany. Warto odwiedzić miejscowość Hortobagy, gdzie odbywają się pokazy konne „czikoszów”, znajduje się Muzeum Pasterstwa, oryginalny dziewięcioprzęsłowy most na rzece Cisa oraz ogród zoologiczny.
Szentendre
To niewielkie, piękne miasteczko, przypominające Kazimierz nad Wisłą położone jest ok. 20 km na północ od Budapesztu. Charakter nadają mu wąskie i kręte uliczki, barokowe budynki, piękne świątynie, liczne galerie, nastrojowe kafejki, kolorowe domki z gankami i piękna promenada nad Dunajem. Atmosfera miasta przyciągnęła artystów, którzy pracują tu i wystawiają swoje prace w miejscowych galeriach. W centrum miasta znajduje się tętniący życiem barokowy rynek,. na środku którego wznosi się krzyż morowy, ufundowany po wygaśnięciu epidemii dżumy, otoczony pięknymi kamieniczkami należącymi niegdyś do najbogatszych kupców. Najważniejszą budowlą jest tam cerkiew Zwiastowania pochodząca z XVIII w., z czasów gdy głównymi mieszkańcami miasteczka byli Serbowie. Z rynku prowadzą wąskie schodki, które wspinają się na Templom ter, czyli Plac Kościelny z zabytkową świątynią i z tarasem z widokiem na panoramę miasta. Można również odwiedzić Muzeum Margit Kóvacs, gdzie zgromadzono piękny zbiór ceramiki oraz skansen czy Muzeum Marcepanu.
Wyszehrad
Miejscowość na północy Węgier, położona nad zakolem Dunaju, gdzie przyjeżdżają turyści, aby zachwycać się pięknem okolicy, wspaniałymi krajobrazami i niezwykłymi widokami oraz poznać dawną siedzibę królów węgierskich. Wyszehrad był zamieszkany już w czasach Rzymian, którzy zbudowali tu fortecę. Później osada przeżywała jeszcze okresy świetności za panowania króla Karola Roberta Andegaweńskiego (była wówczas stolicą państwa węgierskiego) i gdy siedzibę miał u król Macieja Korwin.. Tu miał miejsce „zjazd wyszehradzki” w 1335 r., kiedy o losach Europy decydowali władcy z Czech, Moraw, Bawarii i Polski oraz zjazd w 1991 roku, w którym powołano „Trójkąt Wyszehradzki” (obecnie Grupa Wyszehradzka), gdzie podjęto próbę współpracy pomiędzy Węgrami, Polską i ówczesną Czechosłowacją. Dawny Pałac Królewski znajduje się w rekonstrukcji. Można zobaczyć fragmenty murów, krużganki, dziedziniec oraz Lwią Fontannę z czerwonego marmuru. Na szczycie wzgórza znajduje się cytadela Fellegvar, wzniesionej po tatarskich najazdach, u której stóp podczas wakacji odbywają się inscenizacje średniowiecznych zabaw i jarmarków. Oferuje ona także przepiękne widoki na okolicę.
Esztergom
Jest to jedno z najstarszych miast na Węgrzech, położone na wysokiej skarpie ponad Dunajem. Zostało założone w X w. przez księcia Gejzę, który w miejscu dawnej rzymskiej strażnicy granicznej ustanowił pierwszą stolicę Węgier. Miały tu miejsce w 1000 roku chrzest i koronacja św. Stefana. Esztergom jest stolicą arcybiskupią prymasów Węgier i najważniejszym centrum katolicyzmu w kraju. Nad miastem góruje największy kościół Węgier, bazylika z jasnoniebieską kopułą, zbudowana na miejscu pierwotnej katedry w XIX wieku. Z jej platformy widokowej roztacza się wspaniała panorama Zakola Dunaju. Warto odwiedzić skarbiec, który kryje zbiór cennych dzieł sztuki, w tym relikwiarz z czaszką św. Stefana oraz Kalwarię króla Macieja Korwina, wykonaną z czystego złota i ozdobioną perłami oraz szlachetnymi kamieniami.
Opactwo Pannonhalma
W niewielkiej wiosce na północy Węgier znajduje się przepiękne opactwo wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Klasztor benedyktynów, zarządzany przez opata, został ufundowany przez księcia Gejzę w 996 roku a poświęcony za panowania Stefana I w roku 1001. Bazylika św. Marcina – najważniejszy element zabudowań klasztornych, została w nienaruszonym stanie w czasach okupacji tureckiej ponieważ jako budynek ustawiony w kierunku wschodnim posłużyła jako meczet. W XV wieku klasztor został przebudowany w stylu gotyckim, następnie w barokowym, a obecnie reprezentuje styl klasycystyczny. Z daleka widoczna jest wysoka wieża bazyliki uważana za najpiękniejszy przykład klasycyzmu na Węgrzech. W skarbcu klasztornym znajduje się kielich Macieja Korwina, a w archiwum przechowywany jest najstarszy zabytek piśmiennictwa węgierskiego (akt erekcyjny opactwa w Tihany z roku 1055).
Jest to najstarsze miasto na Węgrzech, pierwsza historyczna stolica tego kraju i nekropolia królów węgierskich. Miasto założył w 972 r. książe Gejza. Jego syn, św. Stefan rozpoczął tu budowę pierwszej na Węgrzech bazyliki. Miasto stało się siedzibą królewską, w której koronowano prawie wszystkich królów węgierskich. Szekesfehervar stracił na znaczeniu w czasie okupacji tureckiej. Barokowa zabudowa starego miasta pochodzi z XVIII w. W centrum znajduje się katedra św. Stefana z grobowcem króla Beli III, pomnik w kształcie jabłka koronacyjnego, liczne piękne kamienice orz pałac biskupi uważany za jeden z najładniejszych barokowych budynków na Węgrzech. Świątynia, w której koronowano królów została zniszczona na początku XVII wieku, niemniej symboliczne miejsce otoczone jest przez Węgrów czcią i znajduje się na terenie tzw. „ogrodu ruin”. We wschodniej części miasta warto zobaczyć zameczek Boryego, będący mieszaniną różnych stylów architektonicznych.