Wodospad Kursunlu, Antalya, Turcja
Hagia Sophia, Stambuł, Turcja
Turcja ma imponującą, nowoczesną architekturę i prehistoryczne miejsca. Legendarny Stambuł, łączący Europę i Azję. Różne religie i kultury. Turcja łączy w sobie ogromną ilość atrakcji turystycznych z intensywnym życiem nocnym. Urokliwe widoki z egzotyczną atmosferą orientu. Oblana wodami czterech mórz: Egejskiego, Śródziemnego, Marmara i Czarnego, ze swą wspaniałą Riwierą. Turcja na wakacje to doskonały pomysł!
Słoneczna pogoda, morze i dzika przyroda, to już wakacyjna przyjemność sama w sobie. Prawdziwie niezapomniane chwile spędzą tu wielbiciele zabytków i aktywnego wypoczynku. Wakacje w Turcji to okazja poznania majestatycznego piękna antycznego świata. Tu historyczne miasta pamiętają zmienne losy Turcji. Przechowują też ślady największych potęg zamierzchłych czasów: Hetytów, Persów, Greków i Rzymian.
Riwiera Turecka - Antalya Körfezi - leży we wschodniej części Morza Śródziemnego. Nad tą dużą zatoką położona jest większość najważniejszych tureckich miejscowości wypoczynkowych. Centrum Riwiery i pierwsze poznawane przez turystów miejsce to Antalya - otoczone górami starożytne miasto, położone nad brzegiem morza. Plaża ciągnie się tu kilometrami, a nadmorska promenada wśród palm dochodzi niemal do samych gór Taurus. Już w drodze z lotniska, na progu Antalyi można podziwiać niezwykłe formacje wodospadów Duden i Kursunlu. Utworzone przez rzekę Duden Cayi najwyższe w regionie kaskady są chętnie odwiedzaną przez turystów atrakcją turystyczną. Woda spływa tu szerokimi strumieniami po zarośniętych dziką roślinnością skałach, innym razem z klifu wpada wprost do morza. Niektóre można podziwiać od wewnątrz, inne tylko łódką, od strony morza. Każdy z wodospadów robi duże wrażenie.
Miasto Antalya założone zostało w 150 roku p.n.e. Mieści się tam jedno z najwspanialszych Muzeów Archeologicznych. Na powierzchni 7 000 m² i wyeksponowany jest zbiór złożony 5000 dzieł sztuki. Najbardziej znanym zabytkiem Antalyi jest rzymska brama Hadriana z II wieku n.e. i historyczna część miasta - Kaleici. W Antalayi warto odwiedzić bazary. Oszałamiają gwarem, obfitością towarów, kolorami i zapachami.
Antalya jest doskonałą bazą wypadową dla wycieczek objazdowych po Turcji. Co warto zobaczyć poza tym miastem? Równie piękne i ciekawe są mniejsze miejscowości ‒ np. Finike, które jest świetną bazą wypadową do wycieczek objazdowych na tereny Phaselis, Myra (obecnie Demre) czy Kekova.
W Antalyi koniecznie trzeba pójść na bazar. Albo nawet na wszystkie trzy! Każdy kusi kolorami i obfitością towarów. Kupicie tam wyroby ze skóry, tkaniny, biżuterię, warzywa, owoce, przyprawy… Trzeba zawsze się targować, wtedy cena spada nawet o połowę lub więcej. Łasuchy w każdym wieku z lubością będą się raczyły tureckimi słodkościami: baklawą (tzw. ciasto listkowe z orzechami i miodem), lokum (galaretka z orzechami i owocami) czy różnego rodzaju chałwami.
Wodospad Kursunlu, Antalya, Turcja
Hagia Sophia, Stambuł, Turcja
Turcja postała na podwalinach Imperium Osmańskiego. W części europejskiej Turcja graniczy z Bułgarią i Grecją, od strony azjatyckiej z Syrią, Irakiem, Iranem, Azerbejdżanem, Armenią i Gruzją. Do terytorium Turcji należą również okoliczne wyspy – m.in. Imroz, Bozca i Wyspy Książęce. Górują tu majestatyczne szczyty pasma Taurus, a brzegi kraju obmywane są przez cztery ciepłe i krystalicznie czyste akweny morskie.
Kultura Turcji stanowi fuzję dwóch zupełnie odmiennych cywilizacji – europejskiej i azjatyckiej. Choć jest krajem muzułmańskim, to bliskie sąsiedztwo liberalnych krajów Starego Kontynentu i ich wpływ na Turcję sprawia, że różni się ona od państw świata arabskiego. Unikalność regionu jest zasługą imigrantów z Bałkanów i mniejszości kurdyjskiej, zamieszkującej południe kraju. Turcja deklaruje się jako państwo świeckie. Zabronione jest zasłanianie twarzy kobiet w miejscach publicznych i noszenie przez mężczyzn tradycyjnej czapki – fezy.
Zdecydowana większość obywateli Turcji (aż 98 %) to wyznawcy islamu odłamu sunnickiego. Dość liczną grupą są Alewici, którzy stanowią 20‒30 % populacji kraju. Największą mniejszością są osoby bezwyznaniowe. Na wakacjach w Turcji można również spotkać osoby deklarujące się jako chrześcijanie, buddyści czy judaiści.
Językiem urzędowym w Turcji jest język turecki, w większych miejscowościach turystycznych można porozumieć się po angielsku i rosyjsku. Obowiązuje alfabet łaciński.
Jak przystało na skrzyżowanie kultur, kuchnia Turcji łączy w sobie tradycje kulinarne Europy, Azji i Półwyspu Arabskiego. Swoboda w łączeniu składników i smaków sprawia, że kuchnia turecka jest niezwykle aromatyczna i esencjonalna. Dania Turcji bazują przede wszystkim na świeżych warzywach, oliwie z oliwek, czosnku oraz intensywnych ziołach i przyprawach. Na talerzach z tureckim jedzeniem często goszczą grillowane mięsa – szczególnie jagnięcina. Najbardziej znane potrawy to z pewnością: kebab – mocno przyprawione, długo grillowane mięso z dodatkami oraz kofta – pieczone lub grillowane klopsiki mięsne. Popularną przekąską w Turcji jest burek – farsz zawijany w ciasto filo, hummus na bazie ciecierzycy i przypraw oraz słony napój jogurtowy ajran. Turcja to raj dla miłośników słodyczy – na każdym kroku można tu skosztować słodkich przyjemności na bazie miodu, orzechów i karmelu, takich jak baklava, chałwa czy lokum.
Tureckie słodycze
Kebab
Urokliwe zatoki i plaże ze wspaniałymi widokami tworzą idealne warunki do wypraw żeglarskich i uprawiania sportów wodnych na wczasach. Turcja to także raj dla nurków. Można tu podziwiać wspaniałe formacje skalne, tajemnicze jaskinie i wraki, a także bogactwo podwodnej fauny i flory. Turcja ze swoim wyżynno-górzystym ukształtowaniem terenu posiada wiele malowniczo położonych tras trekkingowych. Większość z nich znajduje się w rejonach Kapadocji, gór Taurus oraz gór Kacar. Popularnymi rozrywkami turystów spędzających wakacje w Turcji, są: rafting na rzece Kopru i na Riwierze Belek oraz golf. Najpopularniejsze tureckie pola golfowe znajdują się w miejscowości Belek, np.: Golf Club Cornelia, Sueno, Carya, The Montgomerie Maxx Royal.
Co przywieźć z Turcji? Najpopularniejszą pamiątką z Turcji Egejskiej są amulety z okiem proroka. Kuszące są także naturalne słodycze Turkish delight, fajki wodne oraz aromatyczne kosmetyki. Ciekawą pamiątką jest rękodzieło: biżuteria i ceramika tworzona przez regionalnych rzemieślników i artystów. Co warto kupić w Turcji z jedzenia? z wakacji przywieźć turecką kawę, herbatę, oliwki, oliwę z oliwek, przyprawy, w tym także małe ostre papryczki.
Od czerwca do września w Turcji temperatura powietrza sięga ponad 30℃, a temperatura wody jest tylko minimalnie niższa. Latem w ciągu doby jest 12 słonecznych godzin. Pogoda w Turcji w październiku idealnie spełni oczekiwania wczasowiczów, którzy nie przepadają za upałami - temperatura powietrza sięga wówczas około 24℃ , w nocy może spaść nawet o połowę.
Evet – tak
Hayir – nie
Teşekkürler – dziękuję
Lütfen – proszę
Günaydin – dzień dobry
Görüşürüz / Allahaismarladik / Güle güle – do widzenia
Iyi akşamlar – dobry wieczór
Iyi geceler – dobranoc
Turcja to kraj niezwykle orientalny, ale pod względem odległości i kultury bardzo przystępny dla europejskich turystów. Wakacje w Turcji to gwarancja perfekcyjnej pogody. Zaspokoi oczekiwania miłośników kąpieli słonecznych i zabytków, jak i szalonych imprezowiczów i poszukiwaczy przygód. Warto zwiedzić w Turcję podczas wycieczki objazdowej. Riwiera szczególnie obfituje w atrakcje i posiada niezwykle rozwinięte zaplecze turystyczne.
WAŻNE:
z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Świątynia Apollina, Side, Turcja
Pomnik świętego Mikołaja, Demre, Turcja
Czy chcesz być informowany o naszych najnowszych ofertach specjalnych i korzystnych opcjach podróży? Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz sięOddzwonić
Zapytanie
Skontaktuj się z nami
Zainteresowanie usługą