Bratysława, Słowacja
Strbske Pleso, Słowacja
Choć Słowacja sąsiaduje z Polską, podróżnych może zaskoczyć ciekawą kulturą, pięknymi miastami i wspaniałymi krajobrazami. Odwiedzić ją powinni przede wszystkim pasjonaci górskich krajobrazów i sportów zimowych, ale i miłośnicy zwiedzania nietuzinkowych zabytków i miejscowości.
Słowacja leży w Europie Środkowej i graniczy z pięcioma krajami: Polską, Ukrainą, Węgrami, Austrią i Czechami. Aż 61% jej powierzchni zajmują pasma Karpat Zachodnich. W znacznej części kraju znajdują się także parki narodowe i rezerwaty przyrody. Wakacje w Słowacji to dobry pomysł dla osób lubiących wypoczynek na łonie natury, przede wszystkim pasjonatów sportów zimowych. Istnieje tam bowiem wiele dobrze wyposażonych i przygotowanych ośrodków narciarskich.
Słowacja słynie ze wspaniałej natury i pięknych górskich krajobrazów. Na jej terenie znajduje się aż dziewięć parków narodowych. Podczas urlopu na Słowacji warto odwiedzić jedną z klimatycznych górskich miejscowości lub jeden z położonych u podnóża Karpat kurortów narciarskich. Ich wyjątkowe położenie, często krystalicznie czyste powietrze i sielankowa atmosfera sprzyja bowiem odpoczynku na łonie natury. W kraju znajduje się także wiele wartych odwiedzenia miejscowości oraz wyjątkowych zabytków. Do najbardziej fascynujących z nich zalicza się przede wszystkim zamki i pałace, między innymi Zamek Spiski, ruiny zamku Devin czy nazywane „słowackim Disneylandem” Bojnice. Na szczególną uwagę zasługują także jaskinie skalne. Najsłynniejszą z nich jest znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO Dobszyńska Jaskinia Lodowa. To unikatowy rezerwat przyrody oraz schronienie wielu gatunków zwierząt i roślin.
Słowacja jest państwem unitarnym i dzieli się na osiem krajów: bratysławski, trnawski, trenczyński, nitrzański, żyliński, bańskobystrzycki, preszowski i koszycki. Każdy z nich charakteryzuje inny, oryginalny folklor; różne są regionalne dania, tańce ludowe, przyśpiewki czy tradycje i obyczaje. Kultura Słowacji nie różni się znacznie od polskiej. Jednocześnie, choć rozbieżności jest niewiele, to są wyraźne. Zauważalne są między innymi w obchodach Wielkanocy. W świąteczny poniedziałek na przykład nie oblewa się innych wodą, a smaga delikatnie rózgami zakończonymi kolorowymi wstążkami. Do słowackich obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO należą m.in.: skansen architektury ludowej Vlkolínec, drewniane kościoły w słowackich Karpatach czy średniowieczne miasto obronne Bardejów.
Bratysława, Słowacja
Strbske Pleso, Słowacja
Każdy region Słowacji ma swoje własne tradycyjne dania, dlatego na pojęcie „kuchnia słowacka” składają się zwyczaje kulinarne wszystkich dziewięciu krajów. Bazuje ona na tych produktach, które były łatwe do pozyskania i do przechowania nawet podczas mroźnych zim w górach – pszenicy, mleku, kiszonych warzywach, ziemniakach, jajkach i mięsie. Do najpopularniejszych słowackich potraw należą: bryndzové halušky (ziemniaczane kluski podawane z bryndzą), kapustnica (kapuśniak), segedínsky guláš (gulasz z kiszoną kapustą i śmietaną czy rezeň (panierowany sznycel wieprzowy). Podczas urlopu na Słowacji warto spróbować jej regionalnych piw, często o bardzo ciekawych i oryginalnych smakach.
Osoby lubiące aktywny odpoczynek na pewno nie będą się na Słowacji nudzić. Latem wspaniałe górskie tereny zamieniają się w mekkę pasjonatów górskich wędrówek i jazdy na rowerze. Dobrym pomysłem na aktywne spędzanie czasu jest także wizyta na jednym z licznych basenów termalnych. Zimą głównymi atrakcjami Słowacji są sporty zimowe. W słowackich górach jest wiele mniejszych i większych ośrodków narciarskich. Trasy narciarskie są równie dobrze przygotowane, jak w krajach alpejskich, ale charakteryzują je znacznie niższe ceny.
Ciekawą pamiątką ze Słowacji są wszelkie regionalne wyroby spożywcze: sery, dżemy, piwa, miody. Znaleźć tam można także wiele produktów rzadko dostępnych w polskich sklepach (jak konkretne słodycze czy trunki). Pięknym upominkiem ze Słowacji będą także naczynia w tradycyjne słowackie wzory ludowe lub elementy tamtejszych ludowych strojów.
Słowacja znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, który charakteryzują cztery wyraźne pory roku. Pogoda na Słowacji północnej często jednak znacznie różni się od tej panującej akurat na południu kraju. Związane jest to z ukształtowaniem terenu. W partiach górskich średnie temperatury są często dużo niższe niż na terenach nizinnych, a zima dłuższa i mroźniejsza.
Język słowacki przypomina bardzo czeski, ale ma też wiele podobieństw do języka polskiego. Jakie zwroty warto znać podczas urlopu na Słowacji?
dzień dobry – dobry den [czyt. dobri: d′eń]
przepraszam – prepacte [czyt. prepa:czt′e]
proszę – prosim[czyt. prosi:m]
nie rozumiem – nerozumiem [czyt. ńerozumjem]
słabo mówię po słowacku – hovorím zle v slovenčine [czyt. havorim zje w slovenczinie]
mam na imię – moje meno je [czyt. moje meno je]
gdzie jest… – kde je… [czyt. gdzie je]
biuro informacji turystycznej – turistická informačná kancelária [czyt. turisticzka informaczna kancelaria]
lotnisko – letisko [czyt. letisko]
dworzec autobusowy – autobusová stanica [czyt. autobusowa stanica]
dworzec kolejowy – vlaková stanica [czyt. wlakowa stanica]
Z Polski na Słowację można dostać się zaledwie w kilka godzin. Zarówno dłuższy urlop na Słowacji, jak i wypad na weekend pozwala na odpoczynek w bardzo zróżnicowanych miejscach. Można podziwiać piękne górskie krajobrazy, regenerować się w aquaparku ze źródłami termalnymi czy zwiedzać zabytki w dużym mieście.
WAŻNE:
z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Bratysława nocą
Bojnice, Słowacja
1. Tatry. Słowackie Tatry to przestrzeń dla miłośników górskich wędrówek, narciarstwa i kazdy na snowboardzie.
2. Parki narodowe: Słowacja ma wiele parków narodowych, a jedynym z nich jest Słowacki Raj, gdzie można podziwiać wyjątkowe formacje skalne, wąwozy i wodospady.
3. Zamki i twierdze. Jest ich tu ponad 300. Zamek Spiski, czyli jeden z największych kompleksów zamkowych w Europie, a także Zamek Orawski to tylko niektóre z nich.
4. Bratysława. Stolica Słowacji ma piękną starówkę i zamek. Są tu liczne kawiarnie oraz restauracje, gdzie można poczuć klimat miasta.
5. Festiwale folklorystyczne. W całym kraju odbywają się liczne festiwale, podczas których można podziwiać tradycyjne stroje, tańce i muzykę.
Aby to sprawdzić, zobacz nasze oferty wyjazdów na Słowację.
Podobnie jak w Czechach, także na Słowacji lepiej niczego nie „szukać". Jest to słowo wulgarne i nie przystoi go używać.
Polecamy przede wszystkim słowackie sery i piwa. Można oczywiście kupić inne pamiątki.
Czy chcesz być informowany o naszych najnowszych ofertach specjalnych i korzystnych opcjach podróży? Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz sięOddzwonić
Zapytanie
Skontaktuj się z nami
Zainteresowanie usługą