Co warto zobaczyć w Egipcie?

Egipt kojarzy nam się przede wszystkim z nurkowaniem w znanych kurortach i wypoczynkiem na plaży. Ale czy to wszystko? Oczywiście, że nie! Kraj faraonów oferuje wiele więcej.

Piramidy w Gizie

To obowiązkowy punkt wycieczki do Egiptu. Trzy największe piramidy znane na cały świat, Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, przyciągają rocznie miliony turystów. Największa, Piramida Cheopsa, ma 139 m wysokości. Budowano je na podstawie astrologii i geometrii. Są one ukierunkowane na cztery strony świata.

Starożytni Egipcjanie wyspecjalizowali się w regułach geometrii. Do zbudowania jeden piramidy potrzebowano ponad 2 milionów bloków wapiennych ważących co najmniej po 2 tony każdy! W 1979 r. piramidy wpisano na listę UNESCO.

Obok kompleksu piramid zobaczymy słynny posąg Sfinksa. Jest wyrzeźbiony jest w skale i przedstawia leżącego lwa z głową człowieka owiniętego nemes – tradycyjną egipską chustą. Legenda głosi, że głowa Sfinksa przypomina faraona Chefrena.
Piramida Cheopsa

Piramida Cheopsa

Piramida Chefrena

Piramida Chefrena

Piramida Mykerinosa

Piramida Mykerinosa

Luksor i świątynia w Karnaku

Powszechna opinia głosi, że Luksor to największe muzeum na świeżym powietrzu na świecie. Został wpisany na listę UNESCO. Przez wieki Luksor był religijną stolicą Egiptu, a dosłowna nazwa miasta to „miasto pałaców”.

Najważniejszym zabytkiem Luksoru jest kompleks świątyń w Karnaku, gdzie pochowani są tebańscy bogowie, a największa świątynia jest poświęcona Amonowi. Otoczona jest ona monumentalnymi kolumnami z namalowanymi hieroglifami. Na ścianach możemy dostrzec też skarabeusza, który w starożytności cieszył się wyjątkowym szacunkiem i ochroną. Warto na chwilę zatrzymać się w świątyni i zastanowić, jak bez ciężkiego sprzętu stawiano tak ciężkie konstrukcje. Cały kompleks w Karnaku budowano aż 1500 lat!

W pobliżu Luksoru możemy zobaczyć także doskonale zachowane grobowce w Dolinie Królów. Najbardziej zachwycający jest grobowiec Tutanchamona z kolorowymi malowidłami i bogato zdobionym sarkofagiem. W czasie badan archeologicznych, gdy grobowiec otwarto, okazało się, że w środku było blisko 5 tysięcy przedmiotów sprzed ponad 3 tysięcy lat! Dziś te kosztowności można oglądać w Muzeum w Kairze.
Kompleks świątynny w Karnaku

Kompleks świątynny w Karnaku

Grobowce w Dolinie Królów

Grobowce w Dolinie Królów

Świątynia Hatszepsut

To kolejne warte odwiedzenia miejsce w Egipcie. Świątynia została zbudowana na cześć Hatszepsut, kobiety faraona. Budowlę wzniesiono w ścianie skalnej w Deir el-Bahari. Jej konstrukcja jest tarasowa, a w skale wykute są hieroglify przedstawiające życie władczyni. Na ostatnim z tarasów świątyni znajduje się dziedziniec z wejściami do Komór Odrodzenia Hatszepsut i jej ojca, Totmesa I.

Hatszepsut nosiła męski tytuł królewski, ponieważ sprawowała władzę przynależną mężczyznom. W 2007 roku oznajmiono, że królowa nie spoczywa w tej świątyni, a w jednym z grobowców w dolinie królów.
Świątynia Hatszepsut

Klasztor św. Katarzyny

Najstarszy z istniejących klasztorów chrześcijańskich w Egipcie. Został wzniesiony na półwyspie Synaj na wysokości 1570 m n.p.m. Zbudowała go matka Konstantyna Wielkiego, cesarzowa Helena. Pozostałe obiekty, m.in. Kościół Przemienienia Pańskiego, powstały około 530 r. n.e. na prośbę cesarza Justyniana I. Według legendy w tym miejscu Bóg przekazał Mojżeszowi dekalog. Do dziś zachowały się mury obronne klasztoru.

Kair

Stolica państwa i jedno z największych miast w Afryce. Zamieszkuje je ponad 6,5 mln osób (nie licząc aglomeracji). Nazywany jest miastem „tysiąca minaretów”. Do największych atrakcji Kairu należy Muzeum Egipskie z 1900 roku. Zobaczymy tu największą na świecie kolekcję związaną z Egiptem. Liczy ona ponad 160 tys. eksponatów, m.in. mumie, rzeźby, sarkofagi czy papirusy.

Drugim ważnym punktem na mapie Kairu jest Plac Tahrir, często nazywany sercem Kairu. To tu zaczęła się Arabska Wiosna w 2011 roku. Obecną nazwę plac zyskał dopiero w 1952 roku po rewolucji egipskiej.
Muzeum Egipskie w Kairze

Muzeum Egipskie w Kairze

Plac Tahrir

Plac Tahrir

Meczet Al Azhar

Najważniejsza uczelnia teologiczna w kraju. Jej początki sięgają X w. Przy budowie świątyni powstała Madrasa, czyli szkoła muzułmańska. Obecnie jest to państwowy uniwersytet. Można tutaj uzyskać też m.in. fatwę, czyli opinię duchownych.

Wakacje dla aktywnych

Miłośnicy sportów wodnych uwielbiają Egipt: nurkowanie i snorkeling to niepisany obowiązek wczasowicza! Przejrzyste, ciepłe morze i piękna rafa koralowa w Egipcie pod stopami zmobilizują każdego. Poznasz fascynujący ekosystem złożony z milionów istot takich jak koralowce, mięczaki, glony, otwornice, ukwiały, rozgwiazdy, 1200 gatunków ryb, a także żółwie i inne stworzenia morskie.

W nadmorskich kurortach Egiptu uprawia się jazdę na nartach wodnych, windsurfing, parasailing czy kitesurfing. Dużą atrakcją jest safari do wioski Beduinów. To niezwykłe doświadczenie w surowym i pełnym kontrastów świecie pozwala odkryć lokalną kulturę, tradycyjny ubiór w kolorach bieli i czerni, a także spędzić czas w gronie wioskowych zwierząt: kozłów, jagniąt, osłów i mułów.