Turyści nazywają Kyrenię małym Saint Tropez, bo wioska ma charakter uroczej, rybackiej osady. W niewielkim porcie cumują luksusowe jachty z całego świata tuż obok małych, rybackich łódek. Gwarne nabrzeże pełne jest kolorowych tawern i pachnie lokalnymi przysmakami. W dawnych spichlerzach rozbrzmiewa gwar kawiarenek. 

Z malowniczej przystani w codzienny rejs wypływają turystyczne statki wycieczkowe. W starych zabudowaniach portowych miejsce znalazły bistra, restauracje i bary. Magia tego miejsca działa na mieszkańców i na turystów.  I choć Kyrenia to znany ośrodek turystyczny i popularny wakacyjny kurort Cypru Północnego, to nie ma tu tłumu turystów i wypoczywa się przyjemnie.

Wschodniej części owalnego portu strzeże średniowieczna twierdza. Bizantyjski zamek gościł w swych murach Wenecjan, krzyżowców, muzułmańskich Turków oraz Brytyjczyków. Wzniesiony w VI w. przechodził wiele zmian architektonicznych. Warownia padała ofiarą szturmów i inwazji zbrojnych, w 1191 r. została podbita przez Ryszarda Lwie Serce i odtąd stała się znana. Surowe mury twierdzy są dziś domem dla Galerii Znalezisk Grobowych i Muzeum Wraku Żaglowca. Można tu podziwiać szczątki greckiego statku handlowego. Okręt zatonął u wybrzeży Cypru około roku 300 p.n.e. Mimo, że wrak pamięta czasy Aleksandra Wielkiego, doskonale zachował się drewniany kadłub oraz przewożony ładunek.

Wyjątkowy klimat miejscowości tworzą  wąskie uliczki, wiekowe kościoły i meczety. Na terenie Starego Miasta, w okolicy zamku i portu mieści się meczet Dżafera Paszy. Potężną świątynię z szerokim minaretem wzniesioną w 1589 roku ufundował Dżafer Pasza. Ten sułtański generał armii i floty był też trzykrotny gubernatorem Cypru w okresie imperium osmańskiego. Na przestrzeni wojen i dziejów meczet był wielokrotnie niszczony i wciąż na nowo odbudowywany.
Kościół Michała Archanioła w Kyrenii przekształcony jest dziś w Muzeum Ikon. Ekspozycja zawiera 50 ikon, pochodzących z okresu XVIII-XX w., a eksponaty pochodzą z pobliskich kościołów. Ważnym miejscem jest tu Targ Bandabuliya. Miejsce pełne kawiarni, restauracji i sklepów z lokalnymi towarami.

Kyrenia była jednym z antycznych państw - miast starożytności. Ślady z okresu rzymskiego i wczesnego chrześcijaństwa można podziwiać w kamieniołomie Chrysokava -  pierwotnie nekropolii, później fabryki budulca dla rozwijającego się regionu.  Tuż nieopodal miasteczka leży Zamek św. Hilariona. To jedna z trzech budowli warownych, położonych w górach Kyrenia. Pełna majestatu ascetyczna twierdza wzniesiona jest na wysokiej skale. Jej budowa sięga początków średniowiecza, gdy po przybyciu z Palestyny św. Hilarion założył tu pustelnię. Po śmierci został pogrzebany na wzgórzu, a wokół miejsca pochówku Bizantyjczycy zbudowali klasztor. W XI wieku monastyr przekształcono w zamek, który był twierdzą rycerzy krzyżowców i letnią rezydencją dla królów, przez co wzbogacono go o mury obronne. Kompleks złożony jest z trzech umocnień: dolnego, średniego i górnego, które dzielą strome podejścia. Zadaniem twierdzy była kontrola nad bezpieczeństwem północy wyspy oraz pobliskiej przełęczy, prowadzącej do centrum wyspy. Zamek św. Hilariona jest najlepiej zachowaną twierdzą w górach północnego Cypru. Mo zna tu podziwiać stajnie, koszary, bramy, apartamenty i wieże. Górna część zamku pełniła głównie funkcję obronną. Warownia po dziś dzień stanowi dużą atrakcję, bywa też i inspiracją. Na motywach tego zamku został stworzony zamek z bajki "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" produkcji Walta Disneya. Ze szczytu twierdzy widać fantastyczną panoramę wybrzeża.