Forum Romanum
Mauzoleum Hadriana
Panteon
Piątek, 15.3.2024
Wyrusz z nami w podróż po najpiękniejszych zakątkach zróżnicowanych krajów Starego Kontynentu. Szlak po zabytkach UNESCO w Europie to idealny pomysł na wycieczkę, podczas której każdy krok przyniesie Ci unikalne wrażenia.
Włochy nie bez powodu widnieją jako pierwsze na naszej liście; znajduje się w nich największa liczba obiektów kulturowych UNESCO (nie tylko w Europie, lecz na całym świecie).
Na odkrywanie dziedzictwa kulturowego Włoch można by poświęcić osobny artykuł, więc tu tylko wypunktujemy najważniejsze ślady starożytności wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa w Rzymie:
Rzymskie fora,
Mauzoleum Augusta,
Kolumny Trajana i Marka Aureliusza,
Mauzoleum Hadriana,
Panteon,
Budowle sakralne i administracji papieskiej, w tym Pałac Kancelaryjny, Lateran czy bazylika św. Pawła za Murami.
Forum Romanum
Mauzoleum Hadriana
Panteon
Ten obiekt to ogromny kompleks klasztorny w lizbońskiej dzielnicy Belém. Co ciekawe, budynek ten od 2007 roku funkcjonuje też jako jeden z Siedmiu Cudów Portugalii.
Powstał w I połowie XVI w. i stanowi prawdziwą perełkę unikalnego dla Portugalii stylu manuelińskiego, czyli połączenia gotyku i renesansu. Wyróżniają go dodatki motywów morskich (liny, wodorosty, potwory morskie), które miały na celu podkreślenie potęgi morskiej państwa.
Budowa klasztoru rozpoczęła się w 1502 r. na rozkaz króla Manuela I, w dziękczynieniu za pomyślną wyprawę Vasco da Gamy do Indii. W środku do dziś znajdują się groby obu tych postaci, a także innych ważnych osobistości – symboliczne nagrobki pisarza Luís Vaz de Camões i króla Sebastiana oraz miejsce spoczynku słynnego portugalskiego autora Fernando Pessoa.
Klasztor Hieronimitów
Wieża Belém
Stari Grad został rozsławiony za sprawą serialu „Gra o tron” – to właśnie tam kręcono ujęcia Królewskiej Przystani. Jednak historia tego miejsca sięga znacznie dalej (choć niestety nie dotyczy smoków).
Tzw. perła Adriatyku została założona w 614 r. przez rzymskich uciekinierów z greckiej kolonii Epidaurum (dzisiejszy Cavtat). W XIII wieku Dubrownik zyskał sobie miano potęgi morskiej Morza Śródziemnego. Mimo zniszczeń dokonanych przez trzęsienie ziemi w 1667 r. wciąż można podziwiać tu liczne gotyckie, renesansowe i barokowe zakątki.
Na zwiedzanie Starego Miasta Dubrownika najlepiej udać się pieszo i po prostu zgubić się wśród wąskich, romantycznych uliczek, licznych kawiarni i zabytków z białego kamienia. Centrum otoczone jest średniowiecznymi murami obronnymi – które również dostępne są dla turystów, zapewniając niepowtarzalny widok na miasto z góry.
Stare Miasto w Dubrowniku
Nesebyr to najstarsze miasto w Bułgarii i jednocześnie jedno z najstarszych osiedli w Europie, założone aż około 3000 lat temu. Leży niedaleko Słonecznego Brzegu, a dotrzesz tam taksówką wodną lub turystycznym tramwajem. Często nazywane jest mianem perły Morza Czarnego lub miastem-muzeum z racji swojego wieku i uroku. Niektórzy znają je także jako miasto 40 cerkwi, choć do czasów współczesnych nie zachowała się nawet połowa z nich.
Spacerując po Nesebyrze, można natknąć się na ślady niemalże wszystkich najważniejszych okresów z ostatnich trzech tysiącleci. Oto kilka z najważniejszych zabytków:
Antyczne ruiny murów,
Zabytkowy młyn
Cerkiew św. Apostołów,
Cerkiew św. Jana Chrzciciela z XI w.,
Cerkiew Bogurodzicy z XIX w.
Cerkiew Chrystusa Pantokratora z XIII w.,
Niepoświęcona cerkiew św. Jana Aliturgetos,
Cerkiew-muzeum św. Szczepana,
Ruiny teatru antycznego,
Łaźnie bizantyjskie.
Nessebar
Nessebar
Salzburg kształtował się od średniowiecza do XIX wieku, a jego zabytkowe centrum nosi znamiona wszystkich kolejnych epok – romańskiej, gotyckiej, renesansowej, barokowej i klasycystycznej. Warto wiedzieć, że to właśnie w tym mieście urodził się i dorastał Wolfgang Amadeusz Mozart; jego dom dostępny jest do zwiedzania.
Poza tym najważniejsze zabytki UNESCO tego zakątka Europy to:
Klasztor św. Piotra – jeden z najstarszych zakonów benedyktyńskich niemieckojęzycznej w Europy z 696 roku,
Klasztor Nonnberg – najstarszy ciągle działający klasztor w Europie,
Barokowe kościoły,
Salzburger Dom – Katedra św. Ruperta,
Kościół franciszkanów,
Petersfriedhof – Cmentarz św. Piotra,
Kościół Uniwersytecki,
Pafos leży na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru. To właśnie tu według mitologii greckiej narodziła się bogini miłości i piękna, Afrodyta. Ślady obecności człowieka sięgają tu jednak nawet dalej – przynajmniej do epoki neolitu.
Starożytne Palaepaphos założone zostało prawdopodobnie około XIV w. p.n.e. Już od tych czasów oddawano tu cześć bogini płodności, co naturalnie przeistoczyło się w kult Afrodyty. Dziś można zwiedzić ruiny słynnej na cały przedchrześcijański grecki świat świątyni tego bóstwa z XII w. p.n.e.
W rejonie znajduje się też kilka innych ciekawych obiektów:
Archaiczne obwarowania miasta,
Pozostałości pałacu,
Rzymska willa Ledy,
Dwór z czasów Luzytanów (XIII w.),
Kościoły bizantyjskie,
Grobowce i cmentarze datowane od późnej epoki brązu do wczesnego chrześcijaństwa.
Sprawdź, co jeszcze warto zobaczyć na Cyprze:
Atrakcje Cypru Północnego
Cypr – atrakcje dla dzieci i nie tylko
Cypr Północny czy Południowy?
Park Archeologiczny, Pafos
Antyczny kamień szlifierski w Palaepaphos
Ten pałac to hołd nie tylko dla Muzyki Katalońskiej, lecz również modernistycznej architektury hiszpańskiej. Jego architektem był Lluís Domènech i Montaner, który stworzył niejedną secesyjną perełkę Barcelony. Można podziwiać tu charakterystyczną dla tego nurtu sztuki fuzję form – rzeźby, kowalstwa, ceramiki, szkła i różnych stylów architektonicznych przeplatających się ze sobą.
Szpital św. Pawła charakteryzuje się podobną koncepcją i zapierającą dech w piersiach dekoracyjnością. Jednocześnie jest w pełni przystosowany do szpitalnych potrzeb.
Pałac również spełnia swoje pierwotne zadanie, oprócz skutecznego dekorowania Barcelony. Jeśli chcesz naprawdę zanurzyć się w lokalnej sztuce, polecamy udać się do niego na koncert muzyki orkiestrowej lub występ chóralny.
Pałac Muzyki Katalońskiej
Szpital św. Pawła
Rodos sięga swoją historią 408 roku p.n.e. Z tego okresu prawie nic nie pozostało do czasów dzisiejszych – w kolejnych latach miasto narażone było na liczne trzęsienia ziemi oraz rzymskie i tureckie podboje.
Ponownie rozkwitło dopiero w latach 1309–1523 dzięki zakonowi joannitów, którzy przebudowali je w gotyckim stylu. Dzięki Pałacowi Wielkich Mistrzów, Wielkiemu Szpitalowi i Ulicy Rycerskiej stanowi prawdziwą wizytówkę greckiego średniowiecza. Ślady burzliwej historii są wciąż widoczne w przeplatających się tu z gotykiem zabytkach osmańskich.
A może przy okazji zwiedzisz też inne przepiękne wyspy greckie?
Europejskie zabytki UNESCO to nie tylko starożytne budowle i strzeliste pałace – Vlkolínec na Słowacji to najlepszy przykład tej różnorodności perełek kulturowych. Jest to rezerwat zabytków architektury ludowej. Pierwsze wzmianki na temat osady pochodzą z 1376 roku, lecz większość budynków, które można tam dziś oglądać, pochodzi z XIX wieku.
Według badań Międzynarodowej Rady Zabytków i Osadnictwa to najlepiej tego typu zachowana osada na całym obszarze Łuku Karpackiego. Można powiedzieć, że jest to żywy (a nawet częściowo zamieszkały) skansen. Wnętrza niektórych domów udostępnione są do zwiedzania dla turystów.
Naszą wędrówkę po najpiękniejszych zabytkach UNESCO w Europie kończymy w Polsce. Jak się okazuje, nie zawsze trzeba wyjeżdżać za granicę, aby podziwiać zachwycające pamiątki minionych czasów. Jednym z wielu takich przykładów jest znajdujący się niecałą godzinę drogi od nadmorskiego Sopotu trzynastowieczny zamek krzyżacki w Malborku.
Znany zapewne każdemu Polakowi, jest to największy przykład średniowiecznego zamku ceglanego. Ten unikalny odłam polskiego gotyku jest ważnym pomnikiem historii kraju, lecz także miejscem, gdzie powstało wiele powszechnie obowiązujących technik konserwacyjnych.
Europa jest za blisko? Sprawdź nasz wybór najpiękniejszych obiektów UNESCO na świecie.