Pierwszy lot samolotem – przeżyj go bez stresu

Piątek, 2.8.2024

Pierwszy lot samolotem – przeżyj go bez stresu

Czeka Cię pierwszy lot samolotem? Uwierz nam na słowo, że to nic strasznego! Jeśli samo zapewnienie Cię nie przekonuje, zapnij pasy i… przygotuj się z nami do lotu. W tym artykule opisujemy krok po kroku, jak to zrobić, aby zminimalizować stres związany z nową sytuacją.

O tym przeczytasz w naszym artykule

Przygotowania do lotu

Zakup biletów

Pierwszy krok w przygotowaniach do podróży to oczywiście zakup biletów lotniczych. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • przez internet,
  • telefonicznie,
  • bezpośrednio w biurze linii lotniczych.
Najpopularniejszym i najwygodniejszym sposobem jest zakup biletów online (na komputerze lub przez aplikację linii lotniczych). Warto jednak wcześniej porównać ceny na różnych stronach internetowych, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Wybór linii lotniczych zależy od wielu czynników. Nie bez znaczenia są preferowana cena, komfort podróży, dostępne udogodnienia i opinie innych pasażerów.

Podczas zakupu biletu trzeba także zdecydować się na klasę lotu: ekonomiczną, biznesową lub pierwszą. Każda z nich oznacza różny poziom wygody i dodatkowe usługi. Klasa ekonomiczna jest najtańsza, ale kosztem miejsca i udogodnień. Klasa biznesowa i pierwsza to z kolei większy komfort, przestrzeń na nogi, a także jedzenie w cenie i różne dodatkowe udogodnienia. Lot w wyższym standardzie niesie jednak wyższe koszty.

Oczywiście możesz też skorzystać z naszej pomocy – znajdziemy dla Ciebie najkorzystniejsze loty oraz pakiety z przelotem i spaniem. Skorzystaj z wyszukiwarki online EXIM tours lub skontaktuj się nami.

Pakowanie bagażu

Bilety kupione? Czas spakować się na podróż! Pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, co można zabrać ze sobą na pokład jako bagaż podręczny, a co trzeba nadać jako bagaż rejestrowany. Linie lotnicze mają różne limity wagowe i wymiarowe dla bagażu. Sprawdź te informacje u swojego przewoźnika przed pakowaniem.

Do bagażu podręcznego najlepiej spakować najważniejsze rzeczy, np. dokumenty, leki, elektronikę, wartościowe przedmioty oraz podstawowe artykuły higieniczne.

Pamiętaj: w bagażu podręcznym można mieć jedynie pojemniki do 100 ml płynów, umieszczone w przezroczystej torebce o łącznej pojemności do 1 litra.

Bagaż rejestrowany powinien zawierać ubrania i przedmioty, które nie są niezbędne podczas lotu.

Koniecznie sprawdź nasze dokładniejsze poradniki na ten temat:

Jak spakować walizkę krok po kroku?

Co można zabrać do samolotu?

Dokumenty i formalności

Aby spokojnie przejść przez odprawę na lotnisku, przygotuj niezbędne dokumenty – przede wszystkim paszport (lub dowód osobisty, jeśli podróżujesz po Unii Europejskiej). Ważność dokumentu powinna wynosić co najmniej sześć miesięcy.

Potrzebna Ci też będzie oczywiście karta pokładowa, którą można wcześniej wydrukować lub pobrać na telefon. Obecnie większość linii lotniczych zachęca (a nawet wymaga) wcześniejszej odprawy online. Dokonasz je na stronie lub w aplikacji przewoźnika, po prostu wpisując numer swojej rezerwacji i dane z dokumentu tożsamości.

Warto także upewnić się, że masz przy sobie wszystkie bilety i ewentualne potwierdzenia rezerwacji. W niektórych przypadkach może być wymagane okazanie dodatkowych dokumentów, takich jak ubezpieczenie podróżne, zaświadczenia zdrowotne lub adres zamieszkania na miejscu.

W niektórych krajach wymagane są wizy, które trzeba uzyskać przed wylotem (czasem można też otrzymać je już po przyjeździe, na lotnisku). Koniecznie sprawdź wymogi danego kraju przed podróżą.

Przygotowanie psychiczne

To nic dziwnego, że pierwszy lot samolotem powoduje u Ciebie stres, a nawet lęk. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby sobie z tym poradzić. Przede wszystkim przygotuj się mentalnie – zapoznaj się z procedurami lotniskowymi, aby wiedzieć, czego się spodziewać. Poczytaj opinie innych pasażerów lub porozmawiaj ze znajomymi, którzy często latają.

Techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja czy słuchanie ulubionej muzyki również mogą pomóc w złagodzeniu stresu. Jeśli lęk przed lataniem jest bardzo silny, można rozważyć konsultację z psychologiem, który pomoże w opracowaniu strategii radzenia sobie ze stresem.

Przeczytaj nasz poradnik o sposobach na pokonanie strachu przed lataniem. Jeśli podróżujesz całą rodziną, przydadzą Ci się też wskazówki o tym, jak zadbać o dziecko w samolocie.

Dzień lotu

Przybycie na lotnisko

Sprawdź, ile zajmuje podróż na lotnisko (z uwzględnieniem korków!), żeby bez stresu zdążyć na lot. Zalecamy być na lotnisku około 2–3 godziny przed planowanym odlotem w przypadku lotów międzynarodowych oraz 1–2 godziny przed lotami krajowymi. Podziękujesz nam, gdy okaże się, że po drodze źle skręcisz, na kontroli bezpieczeństwa czekać Cię będzie kolejka, a w dodatku pęcherz da o sobie znać.

Jak dojechać na swój pierwszy lot samolotem? Najlepiej zaplanuj trasę wcześniej. Możesz skorzystać z transportu publicznego, taksówki i podobnych usług przewozowych albo własnego samochodu. W przypadku korzystania ze swojego pojazdu sprawdź dostępność parkingów przy lotnisku i zarezerwuj miejsce z wyprzedzeniem. Przeszukaj kilka okolicznych parkingów. Ogólna zasada to – im dalej, tym taniej, a większość takich miejsc oferuje bezpłatny transfer do terminalu.

Oznaczenia na lotnisku

Oznaczenia na lotnisku: odloty, przyloty, kontrola celna

Stanowisko odprawy biletowo-bagażowej

Stanowisko odprawy biletowo-bagażowej

Odprawa bagażowa i bezpieczeństwa

Na lotnisku pierwszym krokiem jest odprawa bagażowa (jeśli masz bagaż rejestrowany). Aby jak najszybciej mieć to za sobą, udaj się do stanowiska odprawy swojej linii lotniczej. Numer okienka znajdziesz na ekranach „Odloty” – znajdź swój lot i podążaj za wskazówkami. Przy nadawaniu bagażu otrzymasz kartę pokładową (chyba że odprawę online masz już za sobą). Następnie udaj się na kontrolę bezpieczeństwa.

Ta procedura obejmuje skanowanie bagażu podręcznego oraz przejście przez bramkę detekcyjną. Jak już wspomnieliśmy, wszystkie płyny w bagażu podręcznym muszą być w pojemnikach do 100 ml, umieszczone w przezroczystej, zamykanej torebce. Jeśli masz ze sobą butelkę z wodą, musisz ją opróżnić lub wyrzucić (polecamy pierwszą opcję, ponieważ na wielu lotniskach za kontrolą bezpieczeństwa znajdują się punkty bezpłatnego napełniania wody pitnej).
 
Elektronika powinna być wyjęta z torby i umieszczona w osobnej kuwecie do skanowania. Ostre narzędzia czy większe pojemniki z płynami, są zabronione na pokładzie i zostaną skonfiskowane. Pasażerowie proszeni są o ściągnięcie pasków, kurtek, zegarków i ciężkich butów w celu ich osobnego prześwietlenia.

Odprawa bagażowa

Odprawa bagażowa

Odprawa bezpieczeństwa

Odprawa bezpieczeństwa

Czas oczekiwania na lot

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa udaj się do strefy odlotów, gdzie czeka na Ciebie wiele udogodnień, umilających czas oczekiwania na lot. W strefach bezcłowych (duty-free) można kupić perfumy, alkohol, elektronikę, przekąski czy pamiątki (nie liczą się one już do limitu płynów i bagaży wnoszonych na pokład!).

Jeśli szukasz większego komfortu, wiele lotnisk oferuje dostęp do salonów VIP (lounge). Tam skorzystasz z wygodnych miejsc do siedzenia, darmowego Wi-Fi, przekąsek, napojów, a nawet pryszniców. Niektóre linie lotnicze oferują darmowy dostęp do salonów dla pasażerów klasy biznesowej i pierwszej, ale za opłatą każdy może wykupić jednorazowy wstęp.

Czas oczekiwania można również wykorzystać na relaks i przygotowanie się do lotu. Sięgnij po książkę, posłuchaj muzyki, obejrzyj odcinek ulubionego serialu na tablecie lub wykonaj kilka ćwiczeń oddechowych. Jeśli czas oczekiwania jest dłuższy, możesz także śmiało skorzystać z oferty gastronomicznej. Większość lotnisk ma nawet kapliczkę, w której spokojnie się pomodlisz i wyciszysz.

Wejście na pokład

Procedura boardingu

Boarding, czyli wchodzenie na pokład samolotu, zaczyna się zazwyczaj około 30–60 minut przed planowanym odlotem. Informacja o jej rozpoczęciu jest podawana przez głośniki na lotnisku oraz wyświetlana na tablicach informacyjnych – na nich sprawdzisz też numer bramki, do której musisz się udać. Podążaj za strzałkami na lotnisku, aby odnaleźć swój numer.

Boarding odbywa się zazwyczaj w kilku etapach:

  1. Pasażerowie z priorytetem. Pierwsi do samolotu wchodzą pasażerowie klasy biznesowej i pierwszej, a także osoby posiadające status VIP w programach lojalnościowych linii lotniczych. Często również rodziny z małymi dziećmi i osoby niepełnosprawne mają prawo do wcześniejszego wejścia na pokład.
  2. Pozostali pasażerowie. Następnie wywoływane są kolejne grupy pasażerów, zazwyczaj według numerów rzędów. Linie lotnicze różnią się w sposobie organizacji boardingu, ale najczęściej zaczyna się od miejsc znajdujących się w tylnej lub przedniej części samolotu.
Podczas boardingu miej przygotowaną kartę pokładową i dokument tożsamości, które trzeba okazać przy wejściu na pokład.

Znalezienie miejsca

Numer swojego miejsca znajdziesz na karcie pokładowej. Składa się on z cyfry oznaczającej rząd oraz litery oznaczającej konkretne siedzenie. W samolocie miejsca są wyraźnie napisane na schowkach bagażowych nad siedzeniami, co ułatwia ich znalezienie.

Dzielą się na trzy kategorie:

  • Miejsca przy oknie. Są idealne dla osób, które lubią podziwiać widoki podczas lotu. Dają również więcej prywatności i są świetne, jeśli planujesz spać.
  • Miejsca przy przejściu. Dają łatwy dostęp do toalety i możliwość swobodnego wstawania bez przeszkadzania innym pasażerom. Są wygodne, jeśli potrzebujesz więcej miejsca na nogi, ale dają mniej prywatności.
  • Miejsca w środku. Są położone pomiędzy miejscami przy oknie a przejściu. Choć mają najmniej zalet w porównaniu z innymi, są często wybierane przez pasażerów podróżujących w grupach, którzy chcą siedzieć blisko siebie.

Zapoznanie się z samolotem

Oprócz tego w samolocie zawsze znajdziesz:

  • Toalety. Znajdują się zwykle z przodu i z tyłu samolotu, czasami również w środkowej części. Ich lokalizacja jest oznaczona.
  • Miejsca do przechowywania bagażu podręcznego. Bagaż podręczny należy umieścić w schowkach bagażowych nad siedzeniami lub pod siedzeniem przed sobą. Ważne jest, aby schowki były dobrze zamknięte i aby bagaż nie blokował przejścia.
  • Fotel i wyposażenie. Każde siedzenie wyposażone jest w pas bezpieczeństwa, który należy zapiąć na czas startu i lądowania (najlepiej na cały lot). Przed sobą znajdziesz kieszeń z instrukcją bezpieczeństwa, czasopismami linii lotniczych oraz workiem na śmieci. W niektórych samolotach dostępne są ekrany rozrywki pokładowej oraz regulowane oparcia i podłokietniki.
Wejście na pokład

Wejście na pokład

Siedzenia w samolocie

Siedzenia w samolocie

Podczas lotu

Start samolotu

Start samolotu to jeden z najbardziej emocjonujących momentów lotu, zwłaszcza jeśli to Twój pierwszy lot samolotem. Po zajęciu miejsca i zapięciu pasów bezpieczeństwa, załoga przeprowadza instruktaż dotyczący procedur bezpieczeństwa. Następnie samolot zaczyna kołować na pas startowy.

Podczas startu silniki samolotu pracują na pełnej mocy, co możesz odczuwać jako silne przyspieszenie, które wbija w fotel. Samolot nabiera prędkości, a następnie odrywa się od ziemi i wznosi. W tym momencie poczujesz „lekki żołądek”, podobny do wrażeń z rollercoasterów.

Wrażenia w trakcie lotu

Podczas lotu czeka Cię jeszcze kilka różnych doświadczeń, które każdy znosi nieco inaczej:

  • Zmiany ciśnienia. Podczas wznoszenia i schodzenia samolotu, zmienia się ciśnienie powietrza, co powoduje uczucie zatkania lub ból uszu. Aby tego uniknąć, można żuć gumę, ziewać lub przełykać ślinę.
  • Hałas. Wnętrze samolotu jest dość głośne z powodu pracy silników (a także rozmów pasażerów lub płaczu dzieci). Warto mieć przy sobie słuchawki lub zatyczki do uszu, aby zminimalizować hałas.
  • Turbulencje. Mogą wystąpić w różnych momentach lotu i są spowodowane nierównościami w atmosferze. Turbulencje wiążą się z drżeniem lub wstrząsami pokładu. Bez obaw – samoloty są zaprojektowane tak, aby bezpiecznie sobie z nimi radzić. W takich momentach po prostu pozostań na swoim miejscu i zapnij pasy bezpieczeństwa.

Usługi na pokładzie

Podczas lotu pasażerowie mogą korzystać z różnych usług:

  • Posiłki i napoje. W zależności od długości lotu i klasy linie lotnicze oferują różne rodzaje posiłków i napojów. W klasie ekonomicznej na krótszych lotach możesz nic nie dostać lub jedynie wodę czy herbatę (choć zawsze możesz też dokupić coś więcej), natomiast na dłuższych lotach – pełne posiłki. W klasie biznesowej i pierwszej oferta gastronomiczna jest bardziej zróżnicowana. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby wziąć własne jedzenie do samolotu.
  • Rozrywka na pokładzie. Wiele samolotów, zwłaszcza na dłuższych trasach, oferuje systemy rozrywki pokładowej. Pasażerowie mogą korzystać z ekranów wbudowanych w siedzenia, na których dostępne są filmy i seriale. Warto też mieć ze sobą książkę, a ulubioną muzykę ściągnąć wcześniej na telefon – na pokładzie nie ma dostępu do internetu.
  • Obsługa pasażerska. Załoga pokładowa jest dostępna przez cały lot, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo pasażerów. Możesz zwrócić się do niej z prośbą o pomoc, dodatkowe napoje, posiłki lub inne potrzeby.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo pasażerów jest priorytetem dla linii lotniczych. Przed startem załoga przeprowadza instruktaż bezpieczeństwa, który obejmuje:

  • Pasy bezpieczeństwa. Pasy należy mieć zapięte podczas startu, lądowania oraz wtedy, gdy zapali się sygnalizacja „zapiąć pasy”. Zapewniają stabilność i bezpieczeństwo w przypadku turbulencji.
  • Maski tlenowe. W razie dekompresji kabiny, maski tlenowe automatycznie wypadają z paneli nad siedzeniami. Należy je szybko założyć na nos i usta, pociągając mocno za maskę, aby uruchomić przepływ tlenu. Dzieje się to jednak niezwykle rzadko.
  • Wyjścia awaryjne. Samolot jest wyposażony w kilka wyjść awaryjnych, które są jasno oznaczone i oświetlone. Przed startem załoga pokazuje, gdzie się znajdują i jak z nich korzystać.
  • Kamizelki ratunkowe. Znajdziesz je pod siedzeniami lub nad głową. W przypadku awaryjnego lądowania na wodzie należy je założyć według instrukcji załogi. Tym raczej również nie musisz się przejmować, ale lepiej znać procedurę – dla własnego spokoju.
Pasy bezpieczeństwa w samolocie

Pasy bezpieczeństwa w samolocie

Serwis w samolocie

Serwis w samolocie

Lądowanie

Procedura lądowania

Lądowanie to kolejny moment lotu, który może wywołać pewien dyskomfort. Na około 30 minut przed lądowaniem załoga informuje pasażerów o przygotowaniach do lądowania. W tym czasie światła w kabinie zostają przyciemnione, a pasażerowie są proszeni o zapięcie pasów bezpieczeństwa, ustawienie foteli w pionowej pozycji, schowanie stolików i podłokietników oraz odsłonięcie okien.

Podczas schodzenia do lądowania samolot zaczyna stopniowo obniżać wysokość. Odczujesz delikatne drgania i zmiany ciśnienia, które powodują zatkanie uszu. W ostatnich minutach przed lądowaniem silniki zmniejszają moc, co daje wrażenie zwalniania.

Gdy koła samolotu dotykają pasa startowego, poczujesz lekkie wstrząsy. Następnie samolot zwalnia, aż dotrze na odpowiednią pozycję, gdzie całkowicie się zatrzyma. Wówczas możesz odpiąć pasy bezpieczeństwa, zebrać swoje rzeczy i przygotować się do opuszczenia pokładu.

Po lądowaniu

Po wylądowaniu procedura opuszczania samolotu przebiega w kilku krokach:

  • Wyjście z samolotu. Odbywa się to w sposób uporządkowany, zazwyczaj od przodu do tyłu. Pasażerowie są proszeni o cierpliwość i opuszczanie pokładu w kolejności, aby uniknąć tłoku i umożliwić wszystkim płynne wychodzenie.
  • Odbiór bagażu. Po opuszczeniu samolotu kieruj się do hali przylotów (na większych lotniskach po pasażerów przyjedzie lotniskowy bus), gdzie odbierzesz swój bagaż rejestrowany. Tablice informacyjne wskazują, na którym taśmociągu pojawi się bagaż z danego lotu.
  • Kontrola celna. W zależności od kraju i lotniska może czekać Cię jeszcze kontrola celna. W przypadku lotów międzynarodowych często wymagane jest przejście przez punkt kontroli paszportowej, gdzie musisz okazać ważny paszport oraz ewentualne wizy. Może być też konieczne zadeklarowanie przewożonych przedmiotów w punktach kontroli celnej.

To wszystko! Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Ci spokojnie przeżyć swój pierwszy lot samolotem, bez zbędnego stresu i lęku.

Podejście do lądowania

Podejście do lądowania

Odbiór bagażu z taśmy

Odbiór bagażu z taśmy

Kolejne artykuły

Myślisz, że Morze Śródziemne to kierunek dobry wyłącznie na lato? Nic bardziej mylnego! To także świetne miejsce na odpoczynek od kilkumiesięcznej szarugi i chłodu. Sprawdź, jak wygląda Malta zimą i dlaczego właśnie wtedy warto udać się na tę wyspę.
Chcesz lecieć do kraju, w którym jest słonecznie i bezpiecznie, a zimowy urlop all inclusive spędzisz w naprawdę komfortowych warunkach? Sprawdź naszą listę najlepszych hoteli w Bahrajnie. Czeka Cię niezapomniany czas nad Zatoką Perską!
Instagramowe kierunki wakacji to zakątki świata, które zachwycają już z ekranów telefonów. Autorskie zdjęcie będzie wyjątkową pamiątką z podróży i zabłyśnie w social mediach. Zebraliśmy dla Ciebie miejsca idealne do fotografowania i filmowania.
Ajman jest najmniejszym ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To idealne miejsce dla tych, którzy pragną odpocząć od zgiełku wielkiego miasta. Atmosfera jest spokojna, a plaże mniej zatłoczone. Przedstawiamy 11 atrakcji Adżmanu, które warto zobaczyć.
Czy Tobie też w lutym już całkowicie nudzi się zima? Według nas to idealny moment na ucieczkę od polskich chłodów i szarości. Dziś wspólnie odkryjemy kilka słonecznych i gorących miejsc. Sprawdź, gdzie najlepiej będzie wybrać się na wakacje w lutym.
Planujesz wakacje w słonecznej Chorwacji? Świetny wybór! Jednak zanim wyruszysz w drogę, musisz zadbać o zaplanowanie, jakie rzeczy weźmiesz do swojej walizki. Co spakować do Chorwacji, by cieszyć się beztroskimi chwilami? Podpowiadamy!