Ramadan – wszystko, co musisz wiedzieć przed wakacjami w kraju muzułmańskim

Piątek, 27.9.2024

Ramadan – wszystko, co musisz wiedzieć przed wakacjami w kraju muzułmańskim

Ramadan to dziewiąty miesiąc islamskiego kalendarza księżycowego, który jest świętym okresem dla muzułmanów na całym świecie. Poszczą wtedy od świtu do zachodu słońca: powstrzymują się od jedzenia, picia, palenia oraz innych przyjemności w ciągu dnia. Dowiedz się, czy w tym czasie moźesz wybrać się na wakacje do kraju, gdzie dominuje islam.

Zobacz oferty zimowych wakacji w orientalnym klimacie

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Kiedy zaczyna się ramadan w 2025 roku?

W 2025 roku początek ramadanu przypada na piątkowy wieczór 28 lutego. Jednak warto wiedzieć, że dokładny moment jest podyktowany położeniem geograficznym. Rozpoczęcie i koniec wyznacza księżyc. Jest to moment, w którym po nowiu zaczyna być widoczny półksiężyc.

Ile będzie trwał ramadan 2025?

Jak już wspomnieliśmy, muzułmański post trwa miesiąc (30 dni), choć nie pokrywa się to z żadnym miesiącem w kalendarzu gregoriańskim. W 2025 roku potrwa do około 29 marca. Święto jego zakończenia będzie zaś obchodzone 31 marca 2025.

Wiele osób zastanawia się też, ile razy w roku jest ramadan. Odpowiadamy krótko: tylko raz. Co ciekawe, corocznie przesuwa się o około 10 dni, dlatego w przeszłości przypadał już na wszystkie pory roku.

Na czym polega muzułmański post?

Post, zwany saum, jest jednym z pięciu filarów islamu, podstawowych zasad wiary i praktyki religijnej.

Ramadan ma na celu duchowe oczyszczenie, zbliżenie się do Boga oraz wzmocnienie więzi ze wspólnotą poprzez modlitwy, refleksję i jałmużnę. Post kończy się dziękczynnym świętem Eid al-Fitr, czyli przerwaniem postu, co jest radosnym wydarzeniem obchodzonym z rodziną i przyjaciółmi.

Ramadan jest święty dla muzułmanów, ponieważ to właśnie w tym miesiącu rozpoczęło się objawienie Koranu. Kilka wersów tej przyszłej księgi przekazał wówczas Mahometowi archanioł Gabriel (Djibril).

Miesięczny post trwa od wschodu do zachodu słońca. W ciągu dnia wierzącym nie wolno spożywać żadnego jedzenia ani napojów (nawet wody). Pierwszy posiłek dnia (suhur) odbywa się jeszcze przed świtem i wołaniem do porannej modlitwy fadżr. Ostatni (iftar) jest spożywany gdy zajdzie słońce, zwykle po wieczornej modlitwie maghrib i w towarzystwie innych osób.

Z ramadanu zwolnione są:

●    kobiety ciężarne,
●    matki karmiące,
●    kobiety przechodzące menstruację,
●    osoby chore i starsze,
●    osoby podróżujące.

Zasada nakazuje, aby takie osoby wybrały dowolny inny okres 30 dni w roku na przeprowadzenie osobistego postu. Powinny one też podczas ramadanu nakarmić przynajmniej jedną osobę, której nie stać na posiłek.

Pod koniec świętego postu wszyscy wierzący powinni zapłacić tzw. Zakat al-Fitr, czyli daninę dla potrzebujących.

Rodzina czytająca Koran podczas ramadanu

Rodzina czytająca Koran podczas ramadanu

Iftar, czyli wieczorny posiłek w czasie ramadanu

Iftar, czyli wieczorny posiłek w czasie ramadanu

Co oznacza ramadan dla turystów?

Mówiąc krótko – ramadan dla turystów nie stanowi większego problemu. Jednakże mocno zachęcamy do zapoznania się z zasadami tego święta i poszanowania osób wierzących i praktykujących.

W większych miastach muzułmańskich i typowo turystycznych miejscowościach można nawet nie zauważyć trwania postu. Wszystkie lokale są czynne, a na turystach nie ciążą żadne ograniczenia. Możesz jednak zauważyć spory problem ze znalezieniem wolnego miejsca w restauracji po zachodzie słońca.

Sprawy mają się nieco inaczej w mniejszych miejscowościach– tam często mieszkańcy są bardziej religijni. Niektóre lokale mogą być pozamykane, a jedzenie wśród poszczących bywa niemile widziane. Nie ma jednak za to żadnych kar. Co więcej, ramadan wiąże się ze zmniejszonym ruchem, co sprzyja swobodnemu zwiedzaniu. Praktykujący więcej się modlą lub śpią w swoich domach, aby uśmierzyć głód.

Większe utrudnienie dla turystów może stanowić święto na zakończenie ramadanu – Eid al-Fitr. Trwa 4–5 dni, a podczas świętowania niemalże wszystkie instytucje są zamknięte. Jest to jednak ciekawa możliwość uczestniczenia w tradycyjnych hucznych imprezach, które odbywają się we wszystkich muzułmańskich miastach.

Rozważasz podróż do krajów, w których dominuje islam, podczas ramadanu? Sprawdź nasze inne poradniki, które Ci się przydadzą:

Co spakować do Turcji?

Co spakować do Egiptu? Checklista na wyjazd

Tunezja czy Egipt – gdzie lepiej? Który kierunek wybrać?

Czy mogę podróżować w trakcie ramadanu?

Nie ma co do tego przeciwwskazań – nawet dla wierzących (muszą oni jednak przedłużyć swój post o czas podróży lub przełożyć go na inny okres). Natomiast turyści mogą swobodnie przemieszczać się po muzułmańskich krajach, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Egipt czy Maroko. Warto jednak pamiętać o stosownym, skromnym ubiorze i okazaniu należytego szacunku.

Czego nie wolno robić podczas ramadanu?

Podczas ramadanu muzułmanie odmawiają sobie nie tylko jedzenia, ale też kilku innych rzeczy. Zakazane są:

●    odbywanie stosunków seksualnych,
●    palenie tytoniu,
●    kłamanie, obłuda, fałsz i obmowa,
●    przeklinanie, kłótnie i walki.

Wyznawcy wierzą, że post chroni ich przed karą Allaha. Jest to pora na modlitwę, dziękczynienie, pomoc innym i doskonalenie siebie, czas opanowywania swoich żądz i praktykowania pokoju.

Co się je w trakcie ramadanu?

Jak wspominaliśmy, podczas ramadanu wierzący jedzą dwa główne posiłki: iftar i suhur. Poranny posiłek zwykle składa się z pożywnych produktów, które zapewnią energię na cały dzień, np. owoców, płatków zbożowych i jogurtów.

Wieczorem post tradycyjnie przerywa się kilkoma daktylami i wodą, na wzór praktyki proroka Mahometa. Następnie spożywa się obfity posiłek, który może różnić się w zależności od regionu, ale często zawiera:

●    zupy,
●    ryż, chleb, makarony,
●    grillowane mięsa,
●    sałatki i warzywa,
●    różne tradycyjne przekąski i desery,
●    owoce i napoje, np. soki czy herbatę.

Szczególnie ważne jest też picie dużych ilości wody, aby uzupełnić braki z dnia.

Co grozi za złamanie zasad ramadanu?

W praktyce nic się nie dzieje po złamaniu zasad ramadanu. Uczestniczenie w poście jest indywidualnym wyborem. Jednak zdecydowana większość muzułmanów (według danych TGM Research z 2023 roku – aż 94% spośród niemal 2 miliardów wierzących) obchodzi post i traktuje go bardzo poważnie. Nagrodą jest bowiem wstęp do raju po śmierci.

Czy w tym czasie w kraju islamskim można się myć?

Wiele źródeł potwierdza, że w trakcie ramadanu można myć zęby, o ile nie przełyka się pasty. Nie ma też żadnych przeciwwskazań co do mycia ciała i twarzy podczas miesięcznego postu. Warto wiedzieć, że islam kładzie spory nacisk na czystość, więc higiena osobista jest nie tylko dozwolona, ale nawet zalecana.

Rozważasz kraje muzułmańskie na urlop, ale nie masz jeszcze zaplanowanych wakacji? Poznaj nasze ciekawe propozycje:

Ras Al Khaimah – najlepsze atrakcje dla fanów aktywnego spędzania czasu

Bahrajn: Nocne życie na najwyższym poziomie. Idealne miejsce dla młodych i spragnionych wrażeń

Najlepsze hotele w Turcji. Ranking EXIM tours

Marsa Alam czy Hurghada? Zaplanuj idealne wakacje w Egipcie o każdej porze roku

Meczet Sulejmana, Stambuł

Meczet Sulejmana, Stambuł

Panorama Ras Al Khaimah, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Panorama Ras Al Khaimah, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Kolejne artykuły

W tegoroczne Boże Narodzenie wolisz spróbować czegoś innego i chcesz udać się w ciekawy zakątek świata? Mamy propozycje, które zadowolą miłośników zimy, ale też tych, którzy śnieżne wieczory chcą zamienić na dni na plaży w blasku słońca.
City break w Madrycie? Brzmi jak marzenie! Oderwij się od codzienności i odkryj stolicę Hiszpanii. Poznaj obowiązkowe punkty w planie weekendowego zwiedzania miasta. U nas znajdziesz też praktyczne porady, które ułatwią Ci zorganizowanie wyjazdu.
Planujesz podróż do Włoch? Myślisz już o kolorowych rynkach pełnych wyjątkowych wyrobów i lokalnych przysmaków? Oto pamiątki, które już po jednym spojrzeniu (lub smaku!) przeniosą Cię z powrotem do słonecznych dni we Włoszech.
Planujesz wyjazd do Turcji? Nasz przewodnik pomoże Ci solidnie się przygotować. Uwzględniliśmy nie tylko niezbędne rzeczy, ale też zakazane przedmioty, których lepiej nie mieć ze sobą, wjeżdżając do Turcji. Ruszajmy do pakowania!
Słoneczne tureckie wakacje w luksusowych warunkach i z mnóstwem atrakcji? Tak, poproszę! Sprawdź nasz przegląd najlepszych hoteli w Turcji i zarezerwuj swój wymarzony wypoczynek.
Bahrajn to wciąż mało znany kierunek wakacyjny. Urlop w tym miejscu to nie tylko okazja na odkrycie czegoś nowego; to także wschodzący raj dla miłośników nocnych przygód i luksusu w przystępnej cenie. Sprawdź, jaka rozrywka tu na Ciebie czeka.