Gdzie na weekend w Polsce? 6 pomysłów na city break bez wyjeżdżania za granicę
Piątek, 17.5.2024
Wolisz góry czy morze? Aktywny wypoczynek, całodniowe zwiedzanie, czy błogi relaks? Często szukamy takich atrakcji za granicą, lecz okazuje się, że Polska jest obfita we wszystkie z tych opcji. Jeśli teraz zastanawiasz się, gdzie na weekend w Polsce, czytaj dalej! Mamy dla Ciebie ciekawe propozycje kierunków na krótki wypoczynek, które pozwolą Ci doświadczyć czegoś nowego bez wydawania czasu i pieniędzy na zagraniczne podróże.
Zobacz nasze oferty wyjazdów w Polsce
O tym przeczytasz w naszym artykule
Świnoujście
Gdzie na weekend w Polsce? Oczywiście nad Bałtyk! Świnoujście kojarzy się głównie z najszerszą, przez wielu uważaną za najlepszą, plażą w Polsce. Jednak to oczywiście niejedyny powód, dla którego warto odwiedzić ten północny zakątek kraju. Niżej znajdziesz różnorodne opcje na weekendową rozrywkę w Świnoujściu:
● Sporty wodne – miasto jest otoczone wodą, więc aż prosi się o korzystanie z jego morskich atrakcji. Jest ich naprawdę wiele – kitesurfing, windsurfing, skimboarding, żeglarstwo, skutery wodne, kajaki… Jeśli wolisz spokojniejsze formy spędzania czasu, możesz wypróbować wędkarstwa, zarówno w słonych, jak i w słodkich wodach, lub udać się na rejs po Bałtyku.
● Uzdrowiska – tak, można z nich korzystać nawet jeśli nie cierpiąc na żadną chorobę! Spacer wśród zieleni między złożami solankowymi i borowinowymi Parku Zdrojowego z pewnością Ci nie zaszkodzi. Polecamy skorzystać z bogatej oferty SPA i wellness tutejszych uzdrowisk.
● Zabytki – możesz wybrać się na ich zwiedzanie pieszo lub rowerem. Do obowiązkowych punktów należą:
○ Forty Twierdzy Świnoujście,
○ najwyższa polska latarnia,
○ Muzeum Rybołówstwa Morskiego,
○ Kościół pw. Chrystusa Króla,
○ Wieża Kościelna,
○ deptak,
○ promenada.
Będąc w okolicy możesz też zahaczyć o nadmorskie miejscowości niemieckie lub historyczny Wolin z Centrum Słowian i Wikingów.
Pobierowo
Pobierowo to idealna opcja dla osób, które kochają nadmorski klimat, ale wolą spędzać czas w mniej komercyjnych miejscach, gdzie nie trzeba przeciskać się między turystami. W okolicy czekają na Ciebie:
● Plaże – w samym Pobierowie oraz Trzęsaczu, Łukęcinie, Dziwnówku, Niechorzu czy Pogorzelicy,
● Magiczny Domek przy ul. Grunwaldzkiej,
● Wioska Artystyczna w Janowie, gdzie w lecie odbywają się liczne wydarzenia teatralne, kabaretowe i muzyczne,
● Bałtycki Park Dinozaurów i Safari we Wrzosowie,
● Park Miniatur i Kolejek,
● Zatoka Wrzosowska,
● Ruiny Kościoła w Trzęsaczu,
● Latarnia Morska Niechorze,
● Park Miniatur Latarni Morskich,
● Park linowy,
● Park Wieloryba.
Zachęcamy do długich spacerów po brzegu, wśród piaszczystych plaż, klifów, wydm morskich i lasów sosnowych. W okolicy Pobierowa znajdują się publiczne kąpieliska i bardziej ustronne miejsca, gdzie można udać się na romantyczny piknik z widokiem na Bałtyk.
Karkonosze
Wolisz górskie wędrówki niż kąpiele w morzu? Bez obaw, przygotowaliśmy też coś dla Ciebie. Wystarczy wybrać się na Dolny Śląsk, by doświadczyć magii Karkonoszy, jednego z najpiękniejszych regionów Polski. Nie będziesz się tu nudzić w żadnej porze roku – zimą funkcjonują tu świetne stoki narciarskie, a latem góry zachęcają do wędrówek pieszych i rowerowych. To jednak nie wszystko! Poznaj naszą listę innych karkonoskich atrakcji:
● Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej obejmująca aż około 30 obiektów średniowiecznych, renesansowych i barokowych,
● Okoliczne Baseny i Aquaparki w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Jeleniej Górze i pobliskich Karkonoszach Czeskich,
● Pielgrzymy – wbrew pozorom, wycieczka do tych formacji skalnych nie wymaga „pielgrzymki” w góry; dotrzesz do nich podczas stosunkowo łatwego spaceru polanami, mokradłami i lasami,
● Okolica Małego Stawu i Świątynia Wang przeniesiona tutaj z Norwegii,
● Czarny Kocioł Jagniątkowski z Wędrującym Kamieniem – pozostałość po zlodowaceniu i jedno z dzikszych miejsc Karkonoszy,
● Największy wodospad tego regionu – Kamieńczyka oraz malowniczy Wodospad Szklarki.
Mrągowo
Tym razem przeniesiemy się na Mazury. Krainy Tysiąca Jezior nie mogło zabraknąć na naszym zestawieniu! To ukochane miejsce wędkarzy, kajakarzy, żeglarzy, rowerzystów oraz prawdopodobnie każdej osoby, która spędziła tu przynajmniej kilka dni – bo tyle wystarczy, żeby zakochać się w Mazurach.
Mrągowo określa się mianem Miasta Ludzi Aktywnych i faktycznie spełnia oczekiwania związane ze swoją nazwą. W sezonie organizowane są tam liczne koncerty i doroczny Piknik Country. Niezależnie od miesiąca można wybrać się na spacery po skwerach, alejkach, parkach lub promenadzie jeziora Czos. Gorące dni stanowią idealną okazję do relaksu przy wodzie.
Do innych atrakcji okolicy należą:
● jazda na quadach,
● paintball,
● tor kartingowy,
● tor motocrossowy,
● escape room,
● park linowy,
● punkty i wieże widokowe,
● miasteczko westernowe,
● spotkanie i spacer z alpakami,
● lodowisko,
● legendarne Źródełko Miłości,
● Góra Czterech Wiatrów,
● Muzeum Sprzętu Wojskowego,
● Muzeum Warmii i Mazur,
● loty widokowe.
Roztocze
Duża ilość słońca i wyjątkowo czyste powietrze – to właśnie Roztocze. Najpopularniejszymi formami spędzania czasu wolnego w tym miejscu są przejażdżki rowerowe, spływy kajakowe, a także rajdy konne. Tras na te atrakcje jest tak dużo, że nie wystarczy jeden weekend, żeby zaliczyć je wszystkie.
Jeśli wolisz inną rozrywkę, przyjedź na Roztocze samochodem (lub wynajmij pojazd na miejscu) i wyrusz z nami na zwiedzanie. Na liście must-see takiej objazdówki widnieją:
● Zwierzyniec z urokliwym kościołem na wodzie, historycznym Browarem i Pałacem Plenipotenta,
● Susiec z Szumami nad Tanwią i małymi wodospadami oraz wieżą widokową,
● Szczebrzeszyn z Pomnikiem Chrząszcza i dorocznym Festiwalem Stolica Języka Polskiego,
● Rezerwat Czartowe Pole z ruinami Papierni Zamoyskich,
● Biała Góra z wieżą widokową,
● Skansen Zagroda Guciów,
● Stawy Echo,
● Bukowa Góra,
● Górecko Kościelne,
● Kamieniołom w Józefowie z wieżą widokową,
● Wieś Florianka z Ośrodkiem Stajennej Hodowli Koników Polskich,
● Etno Roztocze w Topólczy – Ogród Zabaw i Pracownia Radosnej Twórczości dla rodzin z dziećmi w każdym wieku.
Jeśli szukasz więcej pomysłów na rodzinne wakacje, przeczytaj nasz artykuł – Gdzie na wakacje z dziećmi? Miejsca godne polecenia na rodzinne wyjazdy.
Bieszczady
Nasza ostatnia propozycja na weekend w Polsce to Bieszczady – choć dla wielu osób zapewne będzie pierwszym wyborem! W okolicy znajdziesz wszystko – połoniny, które oczywiście najbardziej kojarzą się z tym rejonem, ale też Jezioro Solińskie z opcjami na bardziej leniwy wypoczynek, sanocki skansen i zamek z galerią Zdzisława Beksińskiego oraz liczne zabytkowe cerkwie. Jadąc przez Pętlę Bieszczadzką, koniecznie zahacz o lokalną smażalnię pstrąga – niektóre mają nawet możliwość samodzielnego połowu!
Mimo sporego rozgłosu i rosnącej komercjalizacji, w tym południowym skraju Polski wciąż można spędzić czas „na dziko”. W tym celu polecamy wziąć ze sobą plecak i namiot lub rozgościć się w jednym z licznych schronisk oddalonych od cywilizacji. Oczywiście nie brakuje tu też miejsc na wygodniejszy wypoczynek – na przykład domków z sauną lub balią.
Niezależnie jakim typem wczasowicza jesteś, w Bieszczadach z pewnością znajdziesz opcję dla siebie. Uwaga! Po spędzeniu tu jednego weekendu odczujesz ogromny niedosyt i od razu będziesz planować powrót w to magiczne miejsce.
Po więcej propozycji na to, gdzie jechać na weekend w Polsce, zapraszamy do lektury naszych innych artykułów:
6 najlepszych miejsc na krótki urlop w Polsce i za granicą
Magiczne miejsca w Polsce i na świecie. Ranking najbardziej bajkowych lokalizacji
Aktywny wypoczynek - przykłady i pomysły na wakacje dla aktywnych w Polsce i za granicą